Podlaski Klaster Spożywczy

W Białymstoku zainaugurowano prace nad stworzeniem Podlaskiego Klastra Spożywczego, który ma grupować firmy z branży rolno-spożywczej. Podlasie jest krajowym liderem w branży mleczarskiej, a w całym sektorze rolno-spożywczym pracuje w tym regionie najwięcej osób. Klaster miałby skupiać branże mleczarską, mięsną, owocowo-warzywną oraz piekarniczo-zbożową. Nad jego powstaniem czuwają uczelnie - łomżyńska oraz warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na razie trwają prace studyjne, konsultacje i ankietowanie przedsiębiorców, ale istnieją też konkretne plany pozyskania środków przez uczelnię na powstanie w Łomży Podlaskiego Centrum Technologii Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Centrum technologiczne byłoby połączeniem centrum transferu technologii i inkubatora technologicznego.

W latach 2007-2013 Polska ma szanse pozyskać z UE znaczne środki na innowacje w gospodarce. Może być to nawet 38 mln euro dla samego Województwa Podlaskiego. Dodatkowe pieniądze mają pochodzić z programu dla Polski Wschodniej, który kierowany jest do pięciu województw: Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Lubelskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego. Na nowoczesną gospodarkę, w tym innowacje i nowe technologie, będzie dostępnych 432 mln euro, z czego około jedna piąta dla Podlasia.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Aktualności
OMRON otworzył nowoczesne Centrum Automatyzacji w Stuttgarcie – nowy etap w rozwoju Przemysłu 4.0
Roboty
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Roboty
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Powiązane treści
Kolejny polski klaster energetyczny powstaje w Grudziądzu
W województwie podlaskim powstało Centrum Transferu Technologii

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów