Inwestorzy preferują Polskę

| Gospodarka Artykuły

Pomimo licznych obaw związanych z zatrzymaniem napływu zagranicznych inwestorów do Polski, nasz kraj wciąż jest jednym z najbardziej popularnych pod tym względem. Atrakcyjność inwestycyjną Polski potwierdzają międzynarodowe raporty. Według statystyk opracowanych niedawno przez Narodowy Bank Irlandzki, Polska jest drugim po Indiach, spośród trzydziestu krajów w rankingu popularności wśród zagranicznych inwestorów. Tak dobrych wyników Polska nigdy wcześniej nie uzyskiwała.

Inwestorzy preferują Polskę

Rozkład inwestycji

W rankingu FDI poszczególnym krajom przyznawane są oceny za każdy kwartał danego roku. Średnia z ocen dla Polski w pierwszych trzech kwartałach 2007 roku wyniosła 4,3 pkt., a w okresie od lipca do września – 2,1. Średnia za rok 2006 wyniosła 2,8 pkt.

W pierwszych trzech kwartałach 2007 roku liderem rankingu zostały się Indie, które uzyskały 5,6 pkt.

Pierwsze 15 państw z rankingu FDI i ich punktacja w ostatnich zestawieniach
Na trzecim miejscu znajdowała się Tajlandia z wynikiem 2,9 pkt. Dalsze wysokie miejsca w zestawieniu zajmowały głównie kraje rozwijające się – w tym państwa Azji i Ameryki Łacińskiej. Kraje wysoko rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Japonia, zajęły miejsca poza pierwszą piętnastką. Wskazuje to na pewne nasycenie w tamtejszym przemyśle.

Trudno jest przewidywać, czy wynik ten zostanie podtrzymany. W nieco nowszym rankingu FDI, przeprowadzonym przez amerykańską firmę A.T. Kearney, z punktu widzenia kadry zarządzającej Polska spadła z miejsca 5. na 22. Oznacza to, że prawdopodobnie także w najbliższym rankingu Narodowego Banku Irlandzkiego pozycja Polski zostanie nieco osłabiona.

Rankingi i indeksy

Narodowy Bank Irlandzki wraz z firmą OCO z Belfastu wprowadził ponadto niedawno nowy indeks kwartalny o nazwie OCO Investment Performance Index. Jego zastosowanie ma na celu ocenę liczby miejsc pracy stworzonych przez zagranicznych inwestorów, skorygowaną z uwzględnieniem rozmiaru gospodarek danych państw. Brana jest pod uwagę także łączna wartość inwestycji. Tak sformułowane założenia mają służyć pomiarom konkurencyjności gospodarki krajów świata, w kontekście gospodarki irlandzkiej. Analizy z wykorzystaniem OCO IPI mają także pomagać w ocenie trendów w światowej gospodarce. Raporty na ten temat mają być publikowane około 6 miesięcy po zakończeniu ocenianego roku kalendarzowego.

Marcin Karbowniczek