Systemy wizyjne, robotyka i montaż
| Gospodarka ArtykułyTytułowe dziedziny to główne obszary tematyczne targów Automatica, które odbędą się w dniach od 10 do 13 czerwca. Plany związane z ich tegoroczną edycją omówione zostały przez zarząd targów monachijskich i przedstawicieli wystawców na spotkaniu prasowym, które odbyło się na początku kwietnia w Warszawie.
Spotkania promujące targi odbywające się na terenie terenów targowych w Monachium to stały element promocji takich imprez branżowych jak Productronica czy Automatica. Niedawno w warszawskim hotelu Bristol zorganizowane zostało spotkanie dotyczące trzeciej edycji monachijskich targów poświęconych automatyce przemysłowej, na którym obecni byli m.in. Norbert Bargmann, członek zarządu Messe München, Gerald Mies, dyrektor naczelny Fanuc Robotics Deutschland, oraz Patrick Schwarzkopf, wiceprezes zarządu VDMA Robotics + Automation. Pozwoliło to nie tylko podyskutować o targach Automatica 2008, ale też zapoznać się z najnowszymi informacjami dotyczącymi rynku robotów w Niemczech i Europie (patrz ramka) czy wymienić spostrzeżenia na temat różnić pomiędzy niemieckimi targami a rodzimym Automaticonem, który odbywał się tego dnia w halach Expo XXI.
Informacje o targachPlanując uczestnictwo w targach warto nawiązać kontakt z Biurem Targów Monachijskich w Polsce (tel. 022 620 44 15, www.targiwmonachium.pl), które służy informacjami i pomocą w zakresie formalności targowych. |
Czym jest Automatica?
Odbywająca się w cyklu dwuletnim Automatica to targi specjalistyczne, które skupiają wystawców z trzech dziedzin – techniki montażu, robotyki oraz związanych z przemysłowym przetwarzaniem obrazu. Połączenie tych pozornie rozdzielnych obszarów wynika z faktu, że zagadnienia te występują na różnych etapach procesów produkcyjnych, a ich wspólne zaprezentowanie pozwala odwiedzającym targi na znalezienie dostawców urządzeń do produkcji zarówno pojedynczych elementów, jak też całościowych systemów. Na targach prezentowane są również inne powiązane technologie – technika pozycjonowania, napędy, technika sterowania i oprogramowanie oraz sensoryka. Organizatorzy targów spodziewają się na imprezie różnorodnej grupy odwiedzających – inżynierów, osób związanych z rozwojem produktów, ale też menedżerów, dyrektorów technicznych i handlowych.
Tegoroczne plany targowe
Ostatnie targi Automatica, które odbyły się wiosną 2006 roku, odwiedziło 28 tys. osób, którzy mogli zobaczyć rozwiązania oferowane przez ponad 800 firm. Targi odbywały się na powierzchni 31 tys. m2, tymczasem w tym roku, zgodnie z informacjami organizatorów, już w marcu wynajęta została powierzchnia o tysiąc metrów kwadratowych większa. Wśród wystawców Automatica 2008 dominować będą firmy z Niemiec, wystawiać się będzie też wielu przedsiębiorców z Włoch, Austrii oraz Szwajcarii.
Biorąc pod uwagę listę wystawców, technika montażu i obsługi stanowi największą branżę wystawiającą się na targach. Dotyczy to zarówno systemów, które prezentowane będą w hali A1, jak też komponentów, profili, urządzeń służących do doprowadzania materiałów i innych podzespołów, które znajdą się w hali A2. Z kolei w hali B1 znajdzie się ekspozycja związana z techniką napędową, sterowania, sensoryką, oprogramowaniem oraz techniką zabezpieczeń. Podzieli ona tę halę z forum Automatica oraz platformą innowacyjną mechatroniki.
Kolejne hale zdominowane zostaną przez dostawców robotów i systemów wizyjnych, przy czym organizatorzy planują wydzielić firmy oferujące ogólne systemy wizyjne (B2) od tych dostarczających systemy wizyjne dla robotów (B3). Część ostatniej hali poświęcona będzie badaniom i technologii oraz robotyce serwisowej, która staje się coraz popularniejszym sektorem rynku.
Po raz trzeci równolegle z targami Automatica w dniach 11 i 12 czerwca odbędą się targi Robotyka 2008. Częściowo w tym samym czasie w północnej części monachijskich terenów targowych będą miały miejsce targi Intersolar, których zakres tematyczny obejmuje technikę solarną – od fotowoltaiki, poprzez solartermię do budownictwa solarnego.
Automatica dla Polaków
Odbywające się dwa miesiące po warszawskim Automaticonie targi w Monachium to impreza znacząco większa, choć naturalnie udział osób z Polski jest nieporównywalnie mniejszy. W tym roku spodziewane jest uczestnictwo w targach kilkuset przedstawicieli firm z Polski, przy czym dotyczy to odwiedzających. Biorąc pod uwagę stan z początku kwietnia, na targach nie będzie wystawców z Polski. Niemniej jednak, zgodnie z komentarzami przedstawicieli targów, prawdopodobnie sytuacja ta zmieni się do czasu rozpoczęcia targów.
Tymczasem zapraszamy do lektury obszernej relacji z krajowego Automaticonu, która opublikowana zostanie w czerwcowym numerze APA. Zawierała ona będzie m.in. opinie szeregu wystawców o targach oraz omówienie tego, co w tym roku było na targach najważniejsze i najbardziej innowacyjne.
Zbigniew Piątek