Automatyka elektroenergetyczna na seminarium

| Gospodarka Artykuły

Kilkudniowe branżowe konferencje z dziedziny automatyki stają coraz bardziej popularne i są coraz częściej organizowane. Kolejne spotkanie tego typu przygotowane zostało w przez firmę Enertogest-Energopomiar i odbyło się w Jaworzu.

Automatyka elektroenergetyczna na seminarium

Popularność dwu- i trzydniowych sympozjów technicznych wydaje się rosnąć, co potwierdza stale zwiększająca się liczba uczestników takich wydarzeń. Spotkanie zorganizowane w Jaworzu, które odbyło się w połowie kwietnia zgromadziło ponad 170 gości. Byli to specjaliści automatyki elektroenergetycznej, kadra zarządzająca firm z sektora elektroenergetyki zawodowej oraz przemysłu, projektanci, a także przedstawiciele firm inżynierskich i producentów.

Referaty

W trakcie sympozjum wygłoszono w sumie 14 referatów – 9 z nich zaprezentowali gospodarze, trzy sesje poprowadziła firma Elektrobudowa, a dwie Energotest-Diagnostyka. Poruszano różne tematy z zakresu eksploatacji i modernizacji automatyki w elektroenergetyce. Omawiano aplikacje systemu sterowania w Elektrociepłowni Żerań, adaptacyjne układy automatyki i ich zalety oraz kwestie projektowania z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych podczas uruchamiania obiektów energetycznych. Ponadto dyskutowano na temat modernizacji wyprowadzeń mocy z generatorów i najczęściej stosowanych zakresów modernizacji układów elektroenergetycznych z jakimi spotykają się polscy projektanci. Kolejny referat dotyczył statycznych układów wzbudzania generatora z regulatorem dwukanałowym, podczas którego omówiono budowę, zasadę działania oraz cechy charakterystyczne takiego urządzenia.

Dalsze prezentacje dotyczyły bezpieczeństwa danych i automatycznych zabezpieczeń w rozdzielniach wysokich i najwyższych napięć. Opisano doświadczenia związane z budową stacji energetycznych w Nigerii oraz przedstawiono efekty ekonomiczne, jakie przynosi diagnostyka silników klatkowych wysokiego napięcia. Dokonano też przeglądu nowości produktowych firmy Energotest i omówiono prace przeprowadzone w ostatnich latach, związane z tworzeniem nowych urządzeń.

Fuzja

Symbolicznym wydarzeniem przewodnim seminarium było powstanie grupy kapitałowej Elektrobudowy, w skład której wchodzi między innymi Energotest-Energopomiar i Energoefekt. Jest to największa polska grupa inżynieryjna. W związku z powyższym na seminarium wystąpił prezes zarządu Energotestu, który w skrócie przedstawił aktualną sytuację firmy i jej plany na przyszłość oraz nowe możliwości, jakie dokonana fuzja przyniesie klientom grupy.

Marcin Karbowniczek