PIAP rozpoczął prace nad projektem Talos

| Gospodarka Artykuły

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie poinformował o rozpoczęciu prac nad projektem Talos, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. W tym celu opracowany i wdrożony ma zostać mobilny, autonomiczny system opartego o bezzałogowe platformy (roboty). Program, którego budżet wynosi 20 mln euro, jest współfinansowany jest ze środków Siódmego Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego Unii Europejskiej.

PIAP rozpoczął prace nad projektem Talos

System opracowany w ramach przedsięwzięcia ma obejmować trzy podstawowe elementy: bezzałogowe pojazdy naziemne i powietrzne, których zadaniem będzie patrolowanie granicy, naziemne wieże obserwacyjne umieszczone na platformach mobilnych oraz centrum dowodzenia zapewniające łączność. Demonstracyjna wersja rozwiązania ma zostać zaprezentowana Polskiej Straży Granicznej za 2,5 roku. Konsorcjum będzie prowadzić dalsze prace nad pełnym wdrożeniem systemu na europejskich granicach zewnętrznych.

PIAP jest koordynatorem projektu, natomiast pozostałymi uczestnikami jest trzynaście prywatnych i publicznych organizacji z obszaru przemysłu, sfery badawczo-rozwojowej oraz szkolnictwa wyższego z obszaru Unii Europejskiej i Turcji. W przypadku polskich firm i instytucji uczestniczą w nim również Politechnika Warszawska oraz spółki ITTI i Telekomunikacja Polska.

dr Jan Jabłkowski,

dyrektor PIAP

"...Chcemy rozwijać autonomiczne systemy robotyczne ponieważ wierzymy, że staną się one w niedalekiej przyszłości ważnym elementem europejskiego systemu ochrony granic. Jesteśmy przekonani, że przyszłość konfrontacji z niebezpieczeństwem to roboty..."

Więcej informacji: talos-border.eu