Nowe rozwiązania w komputerach przemysłowych i systemach klasy embedded

Fot.1. Hala produkcyjna firmy Kontron w Augsburgu
Wraz z pojawianiem się na rynku coraz to nowych rozwiązań w zakresie komputerów przemysłowych i systemów klasy embedded, firma Kontron organizuje cykliczne spotkania branżowe mające na celu przybliżenie tych technologii oraz zaprezentowanie bazujących na nich rozwiązań sprzętowych i programowych.

Posłuchaj
00:00
Fot.2. Koncentrator MicroTCA AM4901
W tym roku spotkanie takie odbyło się w dniach 16-17 września w siedzibie firmy w Augsburgu. Tematami przewodnimi było wprowadzenie przez firmę Intel nowej klasy mikroprocesorów Atom o niezwykle małym poborze mocy (do 2W) produkowanych w technologii 45nm oraz zmiany, które zaszły w przeciągu ostatnich dwóch lat w związku z pojawieniem się technologii wielordzeniowych w komputerach klasy embedded.

Wind River i Intel prezentują

Fot.3. Karta CompactPCI 6U CP6016 z mikroprocesorem Core 2 Duo produkowanym w technologii 45nm
Przedstawiciele firmy Wind River omówili na konferencji nowe trendy w oprogramowaniu komputerów przemysłowych dotyczące m.in. optymalizacji kodu pod kątem mikroprocesorów wielordzeniowych oraz wykorzystania technologii hypervisor umożliwiającej równoczesną pracę kilku różnych systemów operacyjnych na jednym komputerze host. Z kolei Intel zaprezentował cechy nowej platformy Montevina, która oparta jest na chipsetach GM45/GS45/GL40 i nowych wersjach mikroprocesorów Core 2 Duo produkowanych w procesie technologicznym 45nm. Omówili oni również cechy charakterystyczne i przykłady zastosowań mikroprocesorów rodziny Atom.

Oferta Kontron

Firma Kontron prezentowała przede wszystkim swoje najnowsze wyroby – w tym wysokiej jakości kartę CompactPCI 6U CP6016 opartą na podzespołach produkowanych w technologii 45nm, elastyczną platformę Concept Box dla systemów embedded, która pozwala skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, oraz koncentrator MicroTCA AM4901. Ostatni z produktów pozwala ograniczyć liczbę kart i połączeń, uprościć obwody zasilania/chłodzenia oraz obniżyć całkowity koszt systemu MicroTCA do poziomu poniżej 3 tys. euro.

Równolegle z wykładami prezentowane były najnowsze wyroby Kontron, począwszy od komputerów jednopłytkowych różnych standardów i kart rozszerzeń po gotowe aplikacje, takie jak gry elektroniczne, punkty informacyjne czy zautomatyzowane bramki do systemów kontroli dostępu.

Tomasz Daniluk

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów