Szybki rozwój rynku zaawansowanej infrastruktury pomiarowej w Europie
| Gospodarka ArtykułyWedług nowej analizy firmy Frost & Sullivan oczekiwane przychody związane z zaawansowaną strukturą pomiarową (AMI) w Europie wzrosną z 1,13 mld dolarów w 2011 r. do 3,72 mld dolarów w 2016 r. Analiza obejmuje inteligentne liczniki, instalacje, systemy i sieci komunikacji, zarządzanie danymi pomiarowymi (Meter Data Management) oraz zarządzanie danymi odbiorców i programów.
Normy prawne i standaryzacja będą katalizatorem rozwoju rynku zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Jego uczestnicy dostosowują swoje działania do wymagań ustawowych i standardów dotyczących inteligentnych urządzeń pomiarowych oraz AMI w celu rozpoczęcia ich masowego wdrażania.
Większość firm w obszarze AMI to nie tylko dostawcy sprzętu (urządzeń pomiarowych). Firmy te łączą urządzenia z ważnymi usługami i odpowiednimi funkcjami w zakresie infrastruktury komunikacyjnej i zarządzania danymi. Są to kluczowe technologie dla wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Instalacja samego sprzętu nie generuje ciągłego strumienia przychodów.
Pomimo oczywistych korzyści, wprowadzenie inteligentnych liczników jest różne w różnych regionach. Rynek rozwija się o wiele szybciej w Europie Zachodniej niż w Europie Północnej. W Europie Centralnej i Wschodniej (Central & Eastern Europe, CEE) z kolei brakuje ciągle rozwiązań regulacyjnych oraz zakrojonych na szeroką skalę projektów wdrożeniowych. Oczekuje się jednak, że region CEE podąży za doświadczeniem i rozwiązaniami Europy Zachodniej.
W państwach członkowskich UE, gdzie wciąż nie ma odpowiednich regulacji, można spodziewać wdrożenia rozwiązań AMI na dużą skalę po roku 2015, w związku z koniecznością wypełnienia Trzeciej Dyrektywy Energetycznej UE. Brak dopełnienia tego obowiązku grozi bowiem wysokimi karami.
źródło: Frost & Sullivan