Przyszłość światowej energetyki według Frost & Sullivan

Firma Frost & Sullivan przedstawiła prognozę rozwoju światowej energetyki do 2020 roku. Wynika z niej, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie stale rosnąć – globalna elektryfikacja w 2020 roku osiągnie poziom 80%. Wymusi to modernizację starzejącej się infrastruktury oraz zwiększenie mocy wytwórczej – na przykład Europa do 2020 roku będzie potrzebowała około 25GW dodatkowej mocy rocznie.

Posłuchaj
00:00

Ponadto według analityków dzięki większej dostępności LNG nachodzi era gazu ziemnego, skomercjalizują się technologie czystego węgla, można też oczekiwać ożywienia w sektorze jądrowym. Wciąż szybko będzie się też rozwijać energetyka odnawialna, aż uda się w końcu osiągnąć tzw. „grid parity", czyli punkt zrównania cen prądu elektrycznego z OZE z ceną prądu z tradycyjnych źródeł.

Nadal intensywnie będą też rozwijane technologie tzw. inteligentnej sieci energetycznej (smart grid), w tym inteligentnego opomiarowania (smart metering). Zielona energetyka oraz pojazdy elektryczne i hybrydowe to technologie, które wymagają efektywnych sposobów magazynowania energii.

Według Frost & Sullivan ich rozwój napędzać więc będzie prace nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie, zwłaszcza w obecnie najbardziej obiecujących technologiach wodorowych ogniw paliwowych oraz baterii litowych. Spodziewać można się także liberalizacji rynku energetycznego. Być może uda się nawet wdrożyć ideę międzynarodowego handlu energią tworząc kontynentalną sieć energetyczną prądu stałego o wysokim napięciu do transportu energii ze źródeł odnawialnych.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Wkrótce pojedziemy samochodem ze sztuczną inteligencją i autopilotem
Systemy zasilania awaryjnego wzmacniają rynek generatorów
Szybki rozwój rynku zaawansowanej infrastruktury pomiarowej w Europie
Wzrost zapotrzebowania na automatykę przemysłową wpłynie na rynek napędów elektrycznych
Prognoza dla rynku zaworów regulacyjnych
Frost&Sullivan o systemach inspekcji rentgenowskiej
Frost&Sullivan o rynku akcesoriów spawalniczych
Frost&Sullivan nagradza Chloride
Frost&Sullivan o rynku automatyki w Europie Wschodniej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów