Wzrost zapotrzebowania na automatykę przemysłową wpłynie na rynek napędów elektrycznych

| Gospodarka Artykuły

Zapotrzebowanie na rozwiązania oferowane przez automatykę przemysłową oraz rosnące koszty energii i większa świadomość korzyści związanych z wykorzystywaniem napędów elektrycznych wpłyną na szersze rozpowszechnienie technologii napędów elektrycznych w Europie Wschodniej, Rosji i WNP. Taki wniosek wynika z raportu firmy doradczej Frost & Sullivan, dotyczącego lat 2012-2016.

Wzrost zapotrzebowania na automatykę przemysłową wpłynie na rynek napędów elektrycznych

Według nowej analizy globalnej Frost & Sullivan zatytułowanej "Rynek napędów elektrycznych w Europie Wschodniej, Rosji i WNP", rynek ten uzyskał w roku 2011 przychody w wysokości 472,5 mln USD. Ocenia się, że do roku 2016 osiągnie wartość 652,1 mln USD. Badanie obejmuje napędy prądu przemiennego (Alternative Current, AC), napędy prądu stałego (Direct Current, DC) i serwomotory (Servo Drives). Największym segmentem na rynku jest segment napędów AC.

W roku 2011 rynek napędów elektrycznych w Polsce stanowił 32,1% całkowitego rynku w Europie Wschodniej i był najważniejszym obszarem aktywności w regionie. Zgodnie z analizą do roku 2016 udział polskiego rynku jeszcze się zwiększy. Jego rozwój będzie w Polsce stymulowany przez zwiększone zapotrzebowanie na efektywne energetycznie technologie zarządzania oraz potrzebę realizowania produkcji w sposób efektywny kosztowo.

Serwomotory i napędy AC maksymalizują efektywność kosztową produkcji i zmniejszają koszty operacyjne procesów przemysłowych. Te typy napędów wykorzystywane są w aplikacjach o różnych częstotliwościach i wykazują doskonałą wydajność energetyczną.

- W Europie Wschodniej wykorzystywanie napędów elektrycznych jest postrzegane jako jedna z najlepszych metod oszczędzania energii. Zastosowanie zaawansowanych napędów elektrycznych umożliwia potencjalne zredukowanie konsumpcji energii o 25-50% - wyjaśnia Marina Osipova, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan.

W Rosji i krajach WNP ograniczony rozwój sektora prywatnego oraz wysoki wskaźnik korupcji hamują rozwój rynku. Ponadto brak stabilności ekonomicznej i politycznej wpływa na obniżenie poziomu inwestycji rządowych i zagranicznych.

- Aby skutecznie stawić czoła tym wyzwaniom i ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności w tych regionach, dostawcy napędów elektrycznych muszą dobrze zrozumieć panujące w nich mikrośrodowisko. Pozytywnym czynnikiem jest fakt, że spodziewane wprowadzenie przepisów antykorupcyjnych i ograniczenie biurokracji stworzą bardziej sprzyjające otoczenie dla działalności firm z sektora prywatnego - mówiła Marina Osipova.

źródło: informacja prasowa

Zobacz również