Od poniedziałku Cyberiada w Muzeum Techniki

W warszawskim Muzeum Techniki w dniach 18-24 listopada 2013 r. odbywać się będzie Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada. Zaprezentowane zostaną roboty humanoidalne, mobilne, domowe i wiele innych. Roboty skonstruowano na polskich politechnikach, w instytutach badawczych i firmach prywatnych. Będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie - "Hyperion" z Politechniki Białostockiej i "Scorpio III" z Politechniki Wrocławskiej - które zwyciężyły w zawodach w USA.

Posłuchaj
00:00

Na specjalnym torze demonstrowane będą możliwości łazików zbudowanych w Instytucie Maszyn Matematycznych i na Politechnice Warszawskiej. Inną atrakcją festiwalu ma być robot mobilny - "Kurier". Może on w biurach segregować i rozwozić dokumenty, a kiedy nie ma już pracowników - dozorować budynek.

W weekend odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z budowy robotów i programowania. Odbędą się też zawody o puchar prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, w których studenci rywalizować będą w konkurencjach: pokonanie labiryntu, wyścigi na torze oraz zapasy. W sobotę i w niedzielę zobaczyć będzie można też CyberRybę - pierwszego w Polsce podwodnego robota, naśladującego wyglądem i sposobem poruszania prawdziwą rybę.

Podczas festiwalu studenci Koła Naukowego Robotyków, korzystając z warsztatów Design Thinking, w ekspresowym tempie dostosują telemanipulator - mechaniczne ramię - do potrzeb gości muzeum. Goście będą mogli również wziąć udział w konkursie o festiwalu. Nagrodą będzie zwiedzanie z przewodnikiem laboratorium Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

W festiwalowym tygodniu Muzeum Techniki będzie otwarte do godziny 19. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie cyberiada.mtip.pl.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Showroom z robotami w centrum Krakowa
Święto robotyki podczas II Nocy Robotów PIAP
Polacy zwyciężają w europejskich zawodach robotów
Polski robot nagrodzony podczas zawodów M-Elrob 2012 w Szwajcarii
Łożyska Timken w łaziku Curiosity
Polski projekt robota marsjańskiego
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Wsady hutnicze – nowa inwestycja
Bezpieczeństwo
NIS 2 – obowiązki i kontrowersje
Silniki i napędy
Rynek silników elektrycznych
Przemysł 4.0
Panattoni oddaje do użytku nowoczesną fabrykę firmy Danfoss
Przemysł 4.0
W stronę kolei dużych prędkości i transferu technologii - strategiczne partnerstwo PESA Bydgoszcz i Hitachi Rail
Obudowy, złącza, komponenty
Rynek ceramiki technicznej

Cyberbezpieczeństwo OT - od technicznego tła do elementu odporności organizacji

Systemy automatyki przemysłowej, budynkowej i infrastrukturalnej przez lata funkcjonowały jako środowiska techniczne, których kluczowym zadaniem było zapewnienie ciągłości działania procesów. Projektowane z myślą o niezawodności i stabilności, pozostawały relatywnie odseparowane od szerszej dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Nie oznaczało to jednak, że bezpieczeństwo stanowiło kwestię drugorzędną. Wręcz przeciwnie – było wpisane w samą naturę tych systemów. Dziś zmienia się przede wszystkim to, że zaczynamy tę zależność świadomie identyfikować i wprost nią zarządzać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów