Polacy zwyciężają w europejskich zawodach robotów

| Gospodarka Artykuły

W najważniejszych europejskich zawodach robotów RobotChallenge, które odbyły się w Wiedniu, polscy konstruktorzy wywalczyli dziesięć medali. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów odnieśli już po raz trzeci z rzędu. W dziesiątej edycji zawodnicy mogli rywalizować w 15 różnych konkurencjach. Polacy zaprezentowali 60 konstrukcji.

Mistrzostwa RobotChallenge organizowane są od 2004 roku. Wystartowało w nich już ponad tysiąc robotów z 31 państw. W tegorocznej edycji wzięło udział kilkuset uczestników z 20 krajów.

W wiedeńskich zawodach, uznawanych za największe i najbardziej prestiżowe w Europie, startują własnoręcznie skonstruowane, mobilne i samodzielne roboty. Konstruktorzy z Polski zdobyli cztery złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale. Największy sukces i komplet medali przyniosła Polakom kategoria Mini Sumo. Podwójnym zwycięstwem zakończyła się konkurencja Humanoid Sumo, w której nasi zawodnicy zajęli pierwsze i drugie miejsce.

Ponadto polscy konstruktorzy zdobyli złoty i brązowy medal w kategorii Line Follower, złoty medal w konkurencji Air Race Autonomous, medal srebrny w kategorii Freestyle oraz brązowy w Puck Collect.

Drugie miejsce w klasyfikacji - z sześcioma medalami - zajęli Rosjanie. Na miejscu trzecim znaleźli się Łotysze, którym udało się zdobyć pięć krążków.

źródło: naukawpolsce.pap.pl