"Rozmawiające" roboty zmienią branżę

| Gospodarka Artykuły

Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen opracowują nową generację oprogramowania, które pozwoli ludziom rozmawiać z robotami i komputerami. uważają, że nowe systemy mogą pomóc w budowaniu "zaufania" pomiędzy maszynami a ludźmi oraz w zwiększeniu efektywności, zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym.

"Rozmawiające" roboty zmienią branżę

dr Wamberto Vasconcelos

- Systemy autonomiczne, jak roboty, są integralną częścią nowoczesnego przemysłu. Używamy je do wykonywania zadań, które nie wymagają ciągłej kontroli człowieka - wyjaśnia dr Wamberto Vasconcelos. - Systemy te mogą szybko przetwarzać ogromne ilości informacji oraz podejmować decyzje, jak postępować. Jednak w ten sposób mogą popełniać błędy, które nie są oczywiste dla nich lub człowieka.

To, co naukowcy tworzą, to nowa generacja systemów autonomicznych, które są w stanie przeprowadzić dwustronną komunikację z ludźmi. Uważają, że dzięki temu zniknie brak zaufania do maszyn.

- Możliwość rozmawiania z takimi systemami zapewni nam nowe narzędzie do szybkiego zrozumienia i, jeśli to konieczne, poprawienia działania zautomatyzowanego systemu, zwiększając w ten sposób nasze zaufanie do podejmowanych przez niego decyzji - dodaje Vasconcelos.

Nowe systemy dostały 1,1 mln funtów dotacji z brytyjskiej agencji Engineering and Physical Sciences Research Council. Korzystają one z technologii o nazwie Natural Generation Language (NLG), w której złożone dane i informacje są tłumaczone na proste podsumowania tekstowe.

- Informacja i dane utworzone przez system, początkowo reprezentowane przez symbole logiczne, automatycznie przekształcane są w prosty tekst, który jest łatwo zrozumiały przez ludzi - mówi Vasconcelos. - Pozwala to systemowi i operatorowi omówić plan działania zanim wejdzie on w życie.

Cały system można oczywiście dalej kontrolować za pośrednictwem komputera. Sterujący może również sugerować alternatywne rozwiązania lub wskazać problemy związane z wybranym kierunkiem działań, wszystko w celu zapewnienia pozytywnego wyniku.

- Mamy nadzieję, że rozwijany przez nas system umożliwi stworzenie nowej generacji systemów komputerowych, które będą współdziałać z człowiekiem w użyteczny sposobów - podsumował Vasconcelos.

Mateusz Woźniak