Trwają europejskie zawody robotów wojskowych Elrob

Wczoraj na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozpoczęto pierwsze w Polsce europejskie zawody robotów wojskowych Elrob. Potrwają one do 27 czerwca. Na poligonach WAT rywalizuje 16 zespołów konstruktorskich z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski. W programie zawodów przewidziano 5 konkurencji, które pozwolą zademonstrować i porównać możliwości najnowszych bezzałogowych systemów.

Posłuchaj
00:00

Konkurencje obejmują zdalny transport ładunku pomiędzy obozami, poszukiwanie i ratowanie rannych lub znajdowanie bomb, całodobowe kontrolowanie środowiska i rozpoznanie w terenie niezabudowanym i zabudowanym.

Celem imprezy jest przegląd najnowszych możliwości wykorzystania militarnych bezzałogowych platform lądowych w konkretnych działaniach bojowych. Jest to także propozycja naukowców dla modernizujących się sił zbrojnych. Obok zespołów konkursowych swoje prace zaprezentuje kilkunastu wystawców zajmujących się produkcją lądowych platform bezzałogowych.

Elrob 2014 odbywa się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Organizowany jest pod auspicjami NATO Science & Technology Organization i European Robotics przez Katedrę Budowy Maszyn WAT oraz Fraunhofer Institute for Communication, Information Processing and Ergonomics FKIE z Niemiec, zajmujący się innowacyjnymi technologiami z obszaru obronności i bezpieczeństwa.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: materiały prasowe WAT

Powiązane treści
Rynek robotów wojskowych - 21 mld dolarów w 2020 roku
Polskie i niemieckie roboty zdominowały zawody M-Elrob 2014
Polacy zwyciężają w europejskich zawodach robotów
Polski robot nagrodzony podczas zawodów M-Elrob 2012 w Szwajcarii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Nowe centrum kompetencji technologicznych FANUC Polska
Aktualności
Rynek materiałów lotniczych
Przemysł 4.0
AI i autonomiczne sieci napędzają zeroemisyjną energetykę - wnioski z raportu Siemens Infrastructure Transition Monitor 2025
Roboty
Ucz się przez zabawę: nowy robot edukacyjny do nauki robotyki, elektroniki i programowania
Zasilanie, aparatura nn
Magazynowanie energii w sprężonym powietrzu
Roboty
Humanoidy wchodzą na linie produkcyjne. UBTECH rozpoczyna pierwsze masowe wdrożenie robotów Walker S2

Autonomiczna intralogistyka – elastyczność, bezpieczeństwo, efektywność

Wymagania w zakresie wydajności i ciągłości procesów sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w automatyzację intralogistyki. Dynamicznie rozwijającym się obszarem są autonomiczne roboty mobilne (AGV/AMR), które realizują zadania transportowe w sposób skalowalny, bezpieczny i dostosowany do zmiennych warunków środowiska produkcyjnego i magazynowego.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów