Polskie i niemieckie roboty zdominowały zawody M-Elrob 2014
| Gospodarka ArtykułyW ubiegłym tygodniu poligony Wojskowej Akademii Technicznej były areną międzynarodowej rywalizacji robotów militarnych. Polskie i niemieckie zespoły zdeklasowały konkurentów zajmując czołowe miejsca w czterech z pięciu konkurencji. Polskę reprezentowały drużyny z WAT-u, Państwowego Instytutu Automatyki i Pomiarów oraz firmy Robotics Inventions i WB Electronics. W konkurencji "przewóz ładunków miedzy dwoma obozami" zwyciężył RI A-Bot zespołu Robotics Invention. Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły WAT - odpowiednio robot ATV MULE i robot Marek.
- W niczym nie ustępujemy w myśli technicznej związanej z robotyzacją i automatyzacją innym ośrodkom na świecie. Polskie roboty uczestniczą w programach europejskich, polskie firmy zaopatrują nie tylko naszą armię w najlepsze technologie. Dlatego w tym roku właśnie w Polsce zorganizowaliśmy zawody M-Elrob, które dotąd były domeną Niemiec - powiedział rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk.
W zawodach, które odbyły się w dniach 23-27 czerwca, brało udział sześć polskich drużyn, w tym trzy zespoły z Katedry Budowy Maszyn Wydziału Mechanicznego WAT.
Oprócz czołowych pozycji wymienionych na wstępie robot ATV MULE wypracował również trzecie miejsce w zadaniu "rozpoznanie i monitorowanie w terenie niezurbanizowanym". Z kolei zespół PIAP z robotem Gryf zajął trzecią pozycję za "rozpoznanie w terenie zurbanizowanym".
W zawodach M-Elrob 2014 rywalizowało 16 drużyn z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski. Obok zespołów polskich na podium stanęli także Niemcy - roboty Garm, PackBot EOD 510 i Telemax zdominowały konkurencję "poszukiwanie i ewakuacja rannych w terenie otwartym". Maszyny Telemax i PackBot EOD 510 zdobyły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce za rozpoznanie i monitorowanie w terenie niezurbanizowanym oraz zurbanizowanym.
Na towarzyszącej międzynarodowym zawodom zawodów robotów wystawie zaprezentowany został Robot Mobilny Pola Walki RoboKIS 2. Zbudował go zespół doktorantów pod kierownictwem prof. Dominika Sankowskiego w Instytucie Informatyki Stosowanej (IIS) Politechniki Łódzkiej przy współpracy łódzkich przedsiębiorstw. Porusza się na sześciu kołach z niezależnymi napędami elektrycznymi i może być wyposażony w rozmaite elementy wykonawcze.
Robot powstał dzięki grantom otrzymanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Konstruktorzy poszukują obecnie inwestora zainteresowanego jego zakupem i komercjalizacją.
źródło: naukawpolsce.pap.pl