Roboty wspomagają produkcję nowoczesnych aparatów słuchowych firmy Oticon

Szybki rozwój inżynierii medycznej oznacza potrzebę ciągłej adaptacji procesów produkcji. Decydując się na automatyzację, firma znalazła idealne dla swoich potrzeb rozwiązanie w postaci sześcioosiowego robota duńskiej firmy Universal Robots. Roboty przemysłowe wykorzystywane są także przy opracowywaniu nowych produktów.

Posłuchaj
00:00

Oticon, światowy producent aparatów słuchowych, część swoich produktów wytwarza w Danii, testując je do czasu, aż będą gotowe do produkcji seryjnej. - Jesteśmy czymś w rodzaju stanowiska badawczego dla nowoopracowanych produktów i tu produkujemy nasze aparaty wewnątrzuszne - wyjaśnia Arne Oddershede, lider grupy w dziale utrzymania Oticon.

Spółka wykorzystuje roboty od 10 lat. Tendencja rynkowa do miniaturyzacji aparatów słuchowych postawiła przed firmą nowe wyzwania. Duże dwu- i trzyosiowe roboty nie były w stanie składać bardzo małych części. - Części nowoczesnych aparatów słuchowych stają się coraz mniejsze, osiągając wielkość milimetra. Szukaliśmy rozwiązania, które umożliwiłoby wyciąganie małych elementów z formy. Było to niemożliwe nawet manualnie. Już od jakiegoś czasu postawiliśmy na automatyzację procesu produkcji, jednak do tego celu potrzebowaliśmy elastycznego rozwiązania, które w przypadku mniejszych serii produkcyjnych byłoby również ekonomiczne - dodaje Arne Oddershede.

Funkcjonalne ramię sześcioosiowego robota

Po lewej - Lars Gasberg, kierownik sprzedaży w firmie Armiga; po prawej - Arne Oddershede, lider grupy w dziale utrzymania, OticonFirma Armiga, specjalizująca się w integracji systemów i dystrybucji robotów Universal Robots, zaopatrzyła Oticon w rozwiązanie odpowiednie do ich potrzeb, w postaci sześcioosiowego robota UR5 o udźwigu 5 kg, ważącego zaledwie 18 kg. Intuicyjna obsługa i precyzja zadecydowały o ich wyborze przez Oticon. Ważnym czynnikiem była również możliwość wykorzystania robota przy produkcji małych serii.

Zadaniem UR5 jest obsługa bardzo małych części, takich jak filtry antywoskowinowe wielkości zaledwie milimetra. Robot, przymocowany do wtryskarki, przesuwa się nad jej formą i wyciąga z niej plastikowe elementy wykorzystując specjalnie zaprojektowany system próżniowy. Może to robić dzięki narzędziu ssącemu, które jest w stanie pomieścić jednocześnie do czterech komponentów. System próżniowy gwarantuje uniknięcie uszkodzeń delikatnych elementów. W przypadku odlewania bardziej złożonych komponentów narzędzie ssące wymienione jest na pneumatyczny chwytak.

System próżniowy robota UR5 Universal Robots- Bardzo ważne było dla nas to, że robot jest łatwo dostępny i logicznie zaprojektowany. Łatwo go także przeprogramować. Tradycyjne roboty posiadają komputery i wymagają specjalnie przeszkolonego personelu - programistów. W przypadku robota UR5 każdy z naszych techników może dosłownie chwycić go i pokazać mu ruch do wykonania - mówi Arne Oddershede.

Robot Universal Robots może działać bez ogrodzenia zabezpieczającego ani innych specjalnych zabezpieczeń. Centrum Badań Materiałów w Duńskim Instytucie Technicznym potwierdziło, że tryb bezpieczeństwa robota spełnia wymagania w zakresie współpracy z ludźmi w zakładach produkcyjnych zgodnie z europejską normą ISO 10218. Obecnie, do zakładu produkcyjnego w Polsce, Oticon wprowadził drugiego robota, wykorzystywanego do tego samego zakresu zadań.

źródło: Oticon Polska

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Polacy zwyciężają w europejskich zawodach robotów
ABB dostarczy Grupie BMW 2400 robotów
Czy roboty zabiorą nam pracę?
Rozmowa ze Svetlaną Vinogradovą, regionalnym menedżerem sprzedaży w Universal Robots
Duńskie roboty pokonują bariery w zakresie automatyzacji
Roboty do zadań specjalnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów