Spotkanie branży HVAC

| Gospodarka Artykuły

Wczoraj zakończyły się dwudniowe targi techniki wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, które organizowane są przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Na wystawie obecnych było ponad stu wystawców - głównie firmy specjalistyczne, ściśle związane z tytułową branżą.

Spotkanie branży HVAC

Forum Wentylacja i Salon Klimatyzacja, gdyż taką nazwę mają odbywające się co roku w Warszawie targi, to impreza warta odwiedzenia przez osoby na co dzień zajmujące się tematyką HVAC. Takimi są przede wszystkim projektanci, integratorzy i instalatorzy systemów klimatyzacyjnych oraz ich serwisanci. Na targach oglądać można było komplet urządzeń i podzespołów do budowy takich instalacji, a także produkty z nimi powiązane - np. napędy, zabezpieczenia czy układy sterowania.

Odwiedzić można było...

... przede wszystkim dostawców podzespołów i systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, w wystawie uczestniczyli też oferenci techniki chłodniczej. Takimi firmami były przykładowo: Daikin, Cool, Harmann, Klima-Therm, Johnson Controls, LG Electronics, SPS Klima, Samsung Electronics czy Ventia. Pojawiła się też grupa podmiotów znanych z działalności w branży przemysłowej - dostawcy napędów (m.in. Lenze Polska, HF Inverter), dystrybutorów (np. Dacpol) oraz podmiotów specjalizujących się w czujnikach i urządzeniach pomiarowych (m.in. Merserwis, Testo).

Ważnym elementem organizowanego spotkania były seminaria, które trwały przez całe dwa dni targów. Wykłady przeznaczone były dla projektantów oraz instalatorów i prowadzili je reprezentanci krajowych politechnik oraz niezależni eksperci zaproszeni przez organizatora. Tematyka była bardzo różnorodna - zmiany w przepisach i normach, dyrektywy europejskie i nowe technologie oraz zalecenia projektowe i doświadczenia z realizacji - to tematy tylko niektórych z nich. Sumarycznie seminariów było kilkadziesiąt i cieszyły się one dużym zainteresowaniem gości.

Czy warto jeździć na targi?

Wystawa zapowiadana była jako największe branżowe wydarzenie i trudno z tym faktem dyskutować, jeżeli weźmie się pod uwagę, że na liście wystawców znalazło się sto firm w większości związanych z omawianym sektorem. Zastrzeżenia można mieć jedynie co do frekwencji odwiedzających, która - przynajmniej w czasie naszych odwiedzin - nie była rewelacyjna. Była wręcz ona słaba, porównując ją z innymi targami w kraju i zagranicą. Aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, że wystawa była ściśle profilowana i odwiedzali ją przede wszystkim specjaliści (wstęp był płatny). Z tych powodów rzeczywistą jakość targów należałoby oceniać na bazie opinii wystawców, a te były raczej pozytywne. Również liczba osób obecnych w "salach" seminaryjnych była zdecydowanie zadowalająca.

Z naszej zaś perspektywy na uznanie zasługuje kompleksowość organizacji imprezy - zarówno pod względem informacyjnym (zaproszenia na targi, strona internetowa), jak też wykonawczym (możliwość wcześniejszej rejestracji i zakupu biletów, oferta dowozu uczestników z różnych miejsc w kraju, itd.). Jeżeli celem organizatorów było stworzenie targów z interesującą ofertą seminaryjną, które stanowią forum do kontaktów dla branży HVAC, to z pewnością się to udało i specjalistom z tej branży już dzisiaj warto polecić przyszłoroczną, trzynastą edycję targów.

Galeria

Zbigniew Piątek