Targi dla automatyków

| Gospodarka Artykuły

Które targi odwiedzić w 2014 roku? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż liczba wystaw odbywających się w Polsce oraz u naszych najbliższych sąsiadów już dawno przekroczyła możliwości czasowe specjalistów chętnych do ich odwiedzenia. Stąd też warto dokonać wstępnej selekcji, w czym pomoże zestawienie imprez targowych na bieżący rok.

Targi dla automatyków

NAJŁATWIEJ ZACZĄĆ OD NAJWIĘKSZYCH

Wybór wystaw wartych odwiedzenia zależy przede wszystkim od zainteresowań zawodowych uczestnika oraz profilu działalności jego firmy. Wprawdzie wiele targów ma obecnie charakter ogólnoprzemysłowy, a w każdym razie dotyczy wielu branż związanych czy to z automatyką, czy przykładowo energetyką, jednak wybór właściwych wcale nie jest oczywisty. Z tych powodów wiele osób często decyduje się na imprezy, na których albo już były, albo takich, które są po prostu największe. Tymi ostatnimi są odbywający się w marcu Automaticon oraz wrześniowy Energetab. Zeszłoroczne edycje tych wystaw były z pewnością udane i można je w ciemno polecić inżynierom projektantom, osobom z utrzymania ruchu, automatykom, energetykom i wielu innym specjalistom.

Do dużych targów zaliczyć można trzecią z imprez - ITM Polska. Składa się na nią kilka salonów tematycznych - dotyczących przykładowo spawalnictwa czy obrabiarek, ale jednocześnie same targi mają profil na tyle szeroki, że zainteresują praktycznie każdego, kto zawodowo związany jest z produkcją, wytwarzaniem maszyn i podobnymi zagadnieniami.

DRUGI POMYSŁ - SPECJALIZACJA

Do targów o specjalizowanym profilu należą przede wszystkim te związane z obrabiarkami i maszynami produkcyjnymi, których w ciągu roku odbywa się kilka. Taką wystawą jest przykładowo krakowski Eurotool, gdzie zobaczyć można również systemy sterowania numerycznego, aparaturę pomiarowo-kontrolną związaną z produkcją czy oprogramowanie CAD/CAM. Drugą grupą specjalistycznych wystaw są te z zakresu pneumatyki, hydrauliki i napędów - tutaj reprezentantem jest przykładowo kielecki Pneumaticon.

Imprezami z omawianej grupy są też m.in. Wod-Kan - odbywające się w maju spotkanie dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, Control-Tech - wrześniowe targi techniki pomiarowej czy liczne wystawy sektorowe - Drema, Plastpol, itd. Nie wspomnieliśmy jeszcze o Expopower i towarzyszących im Greenpower - wprawdzie ich profi l jest podobny do Energetabu, ale pod względem skali są to mniejsze targi niż w Bielsku-Białej. Niemniej jednak do Poznania warto się na nie wybrać, szczególnie że odbywają się przy pięknej majowej pogodzie.

O ile na targi specjalistyczne warto jechać ze względu na ich ścisłe profilowanie, o tyle problemem niektórych takich wystaw jest to, że są one najzwyczajniej... przereklamowane. Nie dotyczy to wprawdzie tych wymienionych powyżej, ale o przypadkach takich pisaliśmy już kilkakrotnie w relacjach w APA. Nieraz bowiem okazywało się, że na imprezie zapowiadanej jako duże i wartościowe wydarzenie liczba poważnych wystawców nie przekraczała 20, a jej "obejście" zajmowało pół godziny. Jednocześnie w ich przypadku słowo "międzynarodowe" zawarte w nazwie zupełnie nie ma przełożenia na realia. Stąd też warto przed wyjazdem na targi przejrzeć rezultaty ich poprzedniej edycji i listę obecnych dostawców. Wskazana jest również podejrzliwość w przypadku braku udostępniania takich danych przez organizatorów.

Targi dla automatyków - wiosna i jesień 2014

CZY WARTO ZA GRANICĘ?

Targi odbywające się w Niemczech, Czechach czy za naszą wschodnią granicą przyciągają coraz więcej odwiedzających i wystawców z Polski. W przypadku największej z nich - Hannover Messe - na tegorocznej edycji obecnych będzie aż kilkadziesiąt firm krajowych. Patrząc z kolei z perspektywy odwiedzających, spotkania te dają z pewnością możliwość zarówno nawiązania kontaktów biznesowych z firmami zagranicznymi, jak też zobaczenia tego, co w branży najnowsze, zanim jeszcze pojawi się u nas (a to następuje zwykle rok później).

Oprócz wspomnianych Hannover Messe wiosną polecić też można monachijskie targi Automatica (największa wystawa robotów w Europie, targi odbywają się co dwa lata) oraz czeskie Amper, które tym razem przypadają na tydzień przed Automaticonem. Jesienią warto zaś wybrać się na SPS IPC Drives, natomiast w przypadku gdy firma działa również w obszarze związanym z elektroniką, można rozważyć tegoroczną wystawę pod analogiczną nazwą, czyli monachijskie targi electronica.

JEŻELI NIE TARGI, TO...

...pozostaje wiele konferencji, seminariów i różnych eventów organizowanych przez firmy. W ostatnich latach wielu dostawców branżowych przeniosło swoją aktywność właśnie na tego typu działania, uznając, że dają one lepsze możliwości kontaktów z klientami, a także bardziej pasują do ich potrzeb promocyjnych. Na tego typu wydarzeniach pojawiamy się również często my, promując magazyn APA i zdecydowanie polecamy zainteresowanie się takimi kameralnymi spotkaniami. W planowaniu tych wizyt pomocne powinno być regularnie aktualizowane kalendarium, które publikujemy na stronie www.automatykaB2B.pl.

Zbigniew Piątek