Udane targi Expopower 2013 - podsumowanie
| Gospodarka ArtykułyOdbywające się corocznie w Poznaniu targi branży energetycznej ugruntowały swoją pozycję jednej z najważniejszych imprez wystawienniczych w kraju i jednocześnie miejsca, gdzie prezentowane są zarówno nowości z zakresu energetyki konwencjonalnej i dystrybucji energii, jak też tematyka technologii energooszczędnych i inteligentnych budynków. W tym roku wystawa odbyła się w połowie maja i - jak informują organizatorzy - odwiedziło ją ponad 9 tys. osób zawodowo związanych z branżą.
Expopower wraz z równolegle odbywającymi się targami Greenpower stanowią drugą co do wielkości, po bielskim Energetabie, wystawę branży energetycznej i elektrotechnicznej w Polsce. O ile część z produktów na nich pokazywanych oglądać można m.in. na Automaticonie, Expopower stanowi wydarzenie skupione na szerokim spektrum technologii związanych z zasilaniem, dystrybucją energii oraz sposobami jej oszczędzania. W tym roku obecnych było na nim 250 wystawców, którzy zaprezentowali nowości z zakresu z energetyki, elektrotechniki, budownictwa energetycznego oraz technologii energooszczędnych, energetyki cieplnej, a także urządzenia do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, służące do detekcji gazów i wycieków oraz różnego rodzaju inną aparaturę pomiarową. Ważnymi obszarami tematycznymi były też te związane z oświetleniem LED, komponentami sieci smart grid oraz energetyką odnawialną.
Tegorocznym głównym partnerem targów była firma TIM, która zaprezentowała przede wszystkim systemy z zakresu inteligentnych budynków, zarówno mieszkalnych, jak też przeznaczonych dla budownictwa komercyjnego i obiektów przemysłowych. Z kolei ABB skupiło się na przedstawieniu technologii energooszczędnych. Na swoim stoisku firma pokazała m.in. transformator amorficzny o niewielkich stratach mocy podczas pracy jałowej, wyłącznik próżniowy średniego napięcia oraz nowe przemienniki częstotliwości z silnikami reluktancyjnymi do zastosowań w aplikacjach pompowych i wentylatorowych.
Nowości oglądać można było też u wielu innych wystawców, w tych takich regularnie wystawiających się na targach jak: Hager Polo, Jean Mueller Polska, Relpol oraz Phoenix Contact.
Wystawie towarzyszyło 20 różnych konferencji, warsztatów i szkoleń. Omawiane były na nich m.in. inteligentne rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej, wykorzystania oświetlenia LED oraz efektywności energetycznej. Zdecydowana większość spotkań charakteryzowała się dużą frekwencją uczestników. Warto w szczególności wskazać na konferencje połączone z dyskusjami, takie jak "Energooszczędność w oświetleniu" oraz "Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia" (obydwie zorganizowane przez SEP), "Nowoczesna energetyka - współpraca i wyzwania", której organizatorem była firma Enea Operator, a także kolejne z cyklu wydarzenie "Produkcja Energii Elektrycznej z OZE". Tematami tej ostatniej były rozwiązania z zakresu smart metering, inteligentne zabezpieczenia, produkcja energii ze źródeł odnawialnych oraz przyłączanie tego typu elektrowni do systemu elektroenergetycznego.
Kolejna edycja targów przypada na dni od 13 do 15 maja 2014 roku i już dzisiaj zapraszamy na nią wraz z organizatorami - Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
Zbigniew Piątek