Niskie temperatury zagrażają bezpieczeństwu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

Utrzymujące się niskie temperatury na terenie naszego kraju, przekraczające miejscami -30° C, doprowadziły do gwałtownego zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną. 1 lutego padł godzinowy rekord zużycia energii. Pomiędzy 17.00 a 18.00 Polacy zużyli 25 333 MWh. W tym czasie dostępna rezerwa systemowa wynosiła ok. 1300 MW. To niewiele ponad niezbędne minimum - mówi osoba z kierownictwa PSE-Operator. Gdyby zapotrzebowanie wzrosło jeszcze o 5 proc. systemowi - a przynajmniej jego części - groziłby blackout.

Posłuchaj
00:00

Zwiększenie zużycia energii odbiło się na wysokościach cen na rynku bilansującym. W środę płacono nawet 1466 zł/MWh. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano tymczasowo eksport energii elektrycznej do Czech i Niemiec.

- Eksportowe moce przesyłowe w szczycie, dostępne w aukcjach skoordynowanych, zostały zredukowane do zera w czwartek i piątek. Uniemożliwiło to uczestnikom rynku zarobienie na eksportowaniu energii do Niemiec i Czech, gdzie ceny znacznie przewyższały poziomy notowane w Polsce – tłumaczy Marian Kilen, trade manager z Fortum Power and Heat Poland.

Michał Pieniążek

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Powiązane treści
Symulator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego już działa
Alstom wyposaży nowy blok w Elektrowni Rybnik
ABB zbuduje stację elektroenergetyczną w Białymstoku
Tauron kupuje Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów