Tauron kupuje Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny

Tauron kupi od szwedzkiego koncernu Vattenfall akcje Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego za 4,6 mld, stanowiące 99,98 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie. We wtorek została podpisana umowa w tej sprawie.

Posłuchaj
00:00

W wyniku transakcji Tauron stanie się pośrednio właścicielem podmiotów zależnych od GZE: Vattenfall Distribution Poland S.A., Vattenfall Sales Poland Sp. z o.o., Vattenfall Network Services Poland Sp. z o.o., Vattenfall Wolin-North Sp. z o.o., oraz Vattenfall Business Services Poland Sp. z .o.o., która zostanie nabyta przez GZE w dniu zamknięcia transakcji.

- Tego typu transakcje przeprowadzone na zasadach czysto biznesowych to dobry znak, że spółka tak ważna dla polskiej gospodarki potrafi skorzystać z pojawiającej się na rynku możliwości zwiększenia swojej wartości – powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

- Akwizycja GZE wpisuje się w strategię Grupy Tauron. Przejmując te aktywa wykorzystujemy okazję, która pojawiła się na polskim rynku energetycznym. Możliwość integracji infrastruktury dystrybucyjnej na południu Polski, gdzie głównie koncentruje się nasza działalność, jest dla nas korzystna – powiedział Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia S.A. - Zyskujemy aktywa, które uzupełnią naszą działalność i pozwolą wygenerować dodatkową wartość w postaci większego bezpieczeństwa dla naszych obecnych i potencjalnych klientów, know-how i lepszy dostęp do dużego i chłonnego rynku Górnego Śląska.

Akwizycja pozwoli Tauronowi stać się kluczowym dystrybutorem energii na terenie Polski południowej. Dzięki tej transakcji wzrośnie także liczba klientów końcowych oraz wolumen dystrybuowanej i sprzedawanej energii elektrycznej. Grupa Tauron spodziewa się, że transakcja będzie dodatkowo źródłem synergii wynikających z integracji nabytych aktywów.

Zgodnie z umową Tauron zobowiązał się do zapłaty na rzecz Vattenfall w ciągu pięciu dni roboczych od dnia zawarcia umowy depozytu w wysokości 120 mln złotych.

Zamknięcie transakcji zostało uzależnione od uzyskania przez Tauron zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

MP

Źródło: PAP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Powiązane treści
Przejęcie spółek GZE od Vattenfalla wpłynęło na poprawę wyników grupy Tauron
Tauron przeznaczy w tym roku na inwestycje 3,6 mld zł
Niskie temperatury zagrażają bezpieczeństwu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego
Tauron orzymał zgodę UOKiK na przejęcie GZE
Tauron dostał pożyczkę na modernizację
Tauron utworzył trzy nowe spółki
Oficjalne otwarcie największego w Polsce bloku energetycznego
Tauron członkiem CEEP
Prognoza dla rynku technologii magazynowania energii ze źródeł odnawialnych
Czarne chmury nad energetyką słoneczną

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów