KGHM uruchamia kopalnię w Chile

| Gospodarka Artykuły

Polska firma, w kooperacji z japońskim inwestorem, wybudowała w Chile swoją pierwszą zagraniczną kopalnię. Jej uroczyste otwarcie, z udziałem prezydent Chile Michelle Bachelet, miało miejsce 1 października. Inwestycja w Sierra Gorda na pustyni Atacama kosztowała 4,2 mld dolarów. Pierwszy transport koncentratu miedzi - o wielkości około 6 tys. ton - zostanie przekazany do Huty Miedzi Toyo w Japonii w listopadzie bieżącego roku. Kopalnia Sierra Gorda przez następne 23 lata ma rocznie dostarczać średnio 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

KGHM uruchamia kopalnię w Chile

Kopalnia Sierra Gorda stała się własnością KGHM po przejęciu przed kilkoma laty kanadyjskiej spółki górniczej Qudra FNX. Budowa kopalni, której projekt ma już dziesięć lat, trwała trzy lata. Sierra Gorda to jedyny zakład odkrywkowy polskiego koncernu miedziowego. Pozostałe kopalnie KGHM wydobywają rudę z pokładów zlokalizowanych nawet 1300 metrów pod ziemią. Unikalna jest również lokalizacja obiektu - jest on położony na wysokości 1700 metrów. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko ma być głębokie na blisko 900 metrów i zajmować obszar o wielkości trzy na dwa i pół kilometra.

Odkrywkowe wydobycie znacząco obniży koszty produkcji miedzi. Średni koszt produkcji tony tego surowca w Sierra Gorda wyniesie 2500 dolarów, czyli aż o 1700 dolarów mniej niż w Zagłębiu Lubińskim.

źródło: WNP, IAR