KGHM uruchamia kopalnię w Chile

Polska firma, w kooperacji z japońskim inwestorem, wybudowała w Chile swoją pierwszą zagraniczną kopalnię. Jej uroczyste otwarcie, z udziałem prezydent Chile Michelle Bachelet, miało miejsce 1 października. Inwestycja w Sierra Gorda na pustyni Atacama kosztowała 4,2 mld dolarów. Pierwszy transport koncentratu miedzi - o wielkości około 6 tys. ton - zostanie przekazany do Huty Miedzi Toyo w Japonii w listopadzie bieżącego roku. Kopalnia Sierra Gorda przez następne 23 lata ma rocznie dostarczać średnio 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

Posłuchaj
00:00

Kopalnia Sierra Gorda stała się własnością KGHM po przejęciu przed kilkoma laty kanadyjskiej spółki górniczej Qudra FNX. Budowa kopalni, której projekt ma już dziesięć lat, trwała trzy lata. Sierra Gorda to jedyny zakład odkrywkowy polskiego koncernu miedziowego. Pozostałe kopalnie KGHM wydobywają rudę z pokładów zlokalizowanych nawet 1300 metrów pod ziemią. Unikalna jest również lokalizacja obiektu - jest on położony na wysokości 1700 metrów. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko ma być głębokie na blisko 900 metrów i zajmować obszar o wielkości trzy na dwa i pół kilometra.

Odkrywkowe wydobycie znacząco obniży koszty produkcji miedzi. Średni koszt produkcji tony tego surowca w Sierra Gorda wyniesie 2500 dolarów, czyli aż o 1700 dolarów mniej niż w Zagłębiu Lubińskim.

źródło: WNP, IAR

Powiązane treści
ABB unowocześni wyciąg urobku w kopalni KGHM
KGHM i Energetyka z certyfikatami
KGHM będzie inwestować w OZE
KGHM rozważa budowę elektrowni fotowoltaicznej na terenie kopalni Sierra Gorda
Eurotronic wdroży w KGHM system informatyczny klasy CMMS
ABB strategicznym partnerem kopalni miedzi Sierra Gorda
KGHM korzysta z mobilnej stacji transformatorowej od ABB
Tauron i KGHM mają zgodę KE
KGHM w pierwszym półroczu na plusie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie
Przemysł 4.0
Rewolucja w zarządzaniu odpadami jądrowymi: Wielka Brytania inwestuje 9,5 mln funtów w autonomiczne roboty sortujące
Roboty
4NE1 i MiPA – NEURA Robotics wprowadza roboty kognitywne do przemysłu i domu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów