Gotowe są dwa kolejne budynki Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

W czwartek 6 listopada oddano do użytku dwa budynki, w których funkcjonować będą laboratoria bio- i nanotechnologiczne. Wartość inwestycji to 108 mln zł. Powierzchnie laboratoriów w obu budynkach wyniosą prawie 3 tys. m². Na nowoczesne wyposażenie całego kampusu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, które ma być dostarczone do połowy 2015 r., wydana zostanie kwota około 610 mln zł. Finansowanie będzie częściowo pochodzić z funduszy europejskich.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem prezesa centrum Jerzego Langera, dzięki nowym inwestycjom kampus na wrocławskich Praczach stanie się wiodącym ośrodkiem naukowo-badawczym w naszej części Europy. Jako pierwsi, jeszcze w 2014 r., do części nanotechnologicznej wprowadzą się badacze i firmy pracujące nad fotowoltaiką. Jak przekonuje Dawid Cycoń z firmy ML System, opracowany wspólnie z EIT+ projekt "szyb, której dają prąd" ma szansę na realizację w ciągu dwóch lat.

W laboratoriach biotechnologicznych mają być prowadzone badania biomedyczne m.in. z zakresu biochemii i biologii komórki, a także prace nad nowymi lekami onkologicznymi.

Pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ uruchomiono w połowie 2013 r. Działa w nim pięć laboratoriów. Centrum EIT+ ma już prawie 50 pięćdziesiąt zgłoszeń patentowych i wygenerowało kilkanaście spółek.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Wrocławskie Centrum Badań EIT+

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
We Wrocławiu uruchomiono bio- i nanotechnologiczne laboratoria

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów