We Wrocławiu uruchomiono bio- i nanotechnologiczne laboratoria

| Gospodarka Artykuły

Do użytku oddany został pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Znajduje się w nim pięć laboratoriów z dziedziny biotechnologii i dwa laboratoria nanotechnologiczne. Łącznie budynek udostępnia ponad 1600 m2 nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Do końca 2014 r. spółka zainwestuje w kampus ponad 500 mln zł i wybuduje trzy kolejne obiekty z sześćdziesięcioma laboratoriami.

We Wrocławiu uruchomiono bio- i nanotechnologiczne laboratoria

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2007 r. Tworzą go wrocławskie uczelnie i samorząd miasta. Obecnie w spółce 87% udziałów ma gmina Wrocław. Pozostałe udziały należą do Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ to projekt rozpoczęty w 2008 r. Jest współfinansowany z funduszy europejskich.

Nowe specjalistyczne bio- i nanotechnologiczne laboratoria to m.in. laboratorium krystalografii z pracowniami dyfraktometrii, laboratorium spektroskopii optycznej, laboratorium magnetycznego rezonansu jądrowego, laboratorium spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera, laboratorium spektrometrii mas, laboratorium chromatografii gazowej, laboratorium spektroskopii atomowej oraz laboratorium analiz podstawowych. Ich budowa i wyposażenie kosztowały 36 mln zł.

źródło: naukawpolsce.pap.pl