Politechnika Gdańska rozbudowała Centrum Nanotechnologii

W piątek na Politechnice Gdańskiej otwarto Centrum Nanotechnologii wyposażone w 11 pracowni ze sprzętem do badań właściwości mechanicznych materiałów. Obiekt kosztował ponad 73,6 mln zł i jest największą inwestycją gdańskiej uczelni w ostatnich latach. Główną część centrum stanowi 11 pracowni wyposażonych m.in. w stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, mikrotwardościomierz, laser impulsowy oraz mikroskop elektronowy skaningowy o wysokiej rozdzielczości.

Posłuchaj
00:00

Pierwszy budynek Centrum Nanotechnologii, zarządzany przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, oddano do użytku przed dwoma laty. Znajduje się w nim 25 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w unikatową aparaturę badawczą, w tym wielofunkcyjny mikroskop pracujący w niskich temperaturach. Budowę obecnie otwartego obiektu rozpoczęto wiosną 2013 r. Będzie on zarządzany przez Wydział Mechaniczny. W kompleksie mieszczącym Centrum Nanotechnologii znajduje się także Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, które udostępnia 407 stanowisk do prowadzenia zajęć.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Wyższe uczelnie rozwijają współpracę z branżą automatyki przemysłowej
Rozbudowa wydziału EiTI Politechniki Warszawskiej
We Wrocławiu uruchomiono bio- i nanotechnologiczne laboratoria
Kosztem 100 mln zł rozbudowany będzie łódzki BioNanoPark
Połączone nanomaszyny naśladują ludzki mięsień
Morska energetyka wiatrowa nowym kierunkiem na Politechnice Gdańskiej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
ABB stawia na rozwój robotyki w Chinach – nowe rodziny robotów dla przemysłu
Obudowy, złącza, komponenty
Vertiv przejmuje firmę Great Lakes
Roboty
Nowe narzędzie do uczenia robotów bez kodu
Obudowy, złącza, komponenty
Firma Dold tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Roboty
20 mln dolarów dla Motor Ai na rozwój bezpiecznej jazdy autonomicznej
Komunikacja
Promotorzy Ethernetu jednoparowego wstrzymują rywalizację - rusza współpraca

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów