Wyższe uczelnie rozwijają współpracę z branżą automatyki przemysłowej
| Gospodarka ArtykułyTegoroczna jesień prezentuje się jako okres silnie wzmożonej współpracy firm branżowych z polskimi i zagranicznymi uczelniami wyższymi. Prezentujemy zestawienie podpisanych umów oraz innych inicjatyw, w przypadku których świat nauki spotykał się z sektorem przemysłowym.
Politechnika Łódzka kształci w obszarze automatyki budynkowej
Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej oraz firmy Schneider Electric Polska podpisali umowę dotyczącą wsparcia tę ostatnią nowo otwartego kierunku studiów "Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami". Dokument obejmuje szerokie spektrum działań w zakresie dydaktyki, prac B+R i rozwoju zawodowego studentów. Przedstawiciele firmy będą opiniować programy nauczania; planowane są też staże naukowe, szkolenia i specjalistyczne kursy. Elementem współpracy będzie również wsparcie w tworzeniu laboratoriów służących do praktycznego nauczania przedmiotów znajdujących się w programie kierunku. Najlepsi studenci mają być kierowani na praktyki zawodowe, zaś absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmie.
Turck współpracuje z Politechniką Opolską
Pod koniec października Politechnika Opolska nawiązała współpracę z producentem czujników, systemów sieciowych i automatyki przemysłowej - spółką Turck. Kilkuosobowa delegacja z uczelni zwiedziła Centrum Szkoleniowe firmy Turck obejmujące kilkanaście stanowisk - głównie z zakresu bezpieczeństwa maszyn i automatyzacji produkcji. Głównym efektem wizyty była umowa zapewniająca studentom i pracownikom Politechniki Opolskiej nieodpłatny dostęp do obiektu szkoleniowego, zarówno w celu zajęć dydaktycznych, jak też specjalistycznych szkoleń zakończonych certyfikacją.
Specjalizacja dla studentów Politechniki Śląskiej
Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej oferuje studentom program specjalizacji stworzony współnie z firmą B&R Automatyka Przemysłowa. Specjalność "AC7-B&R. Zaawansowane Układy Sterowania Maszyn i Procesów" przeznaczona jest dla studentów kierunku automatyka i robotyka, a związany z nią blok przedmiotów obejmuje m.in. systemy RTOS, komunikację przemysłową, programowanie systemów sterowania, projektowanie układów bezpieczeństwa oraz systemy napędowe maszyn i linii technologicznych.
Współpraca B&R i Politechniki Śląskiej sięga 2010 roku. Firma wyposażyła laboratorium "Sterowanie układami mechatronicznymi", aktywnie uczestniczy w pracach B+R, a jej pracownicy prowadzą wykłady i warsztaty dla studentów. B&R oferuje także studentom praktyki i staże.
COPA-DATA rozszerza współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Monachium
Należąca do Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) Katedra Technologii Pakowania Żywności została włączona do programu partnerskiego COPA-DATA w obszarze instytucji edukacyjnych oraz jednostek badawczych. Jest to kolejny krok zacieśniania współpracy, która rozpoczęła się w 2008 roku. Od tego czasu COPA-DATA udostępnia do celów edukacyjnych licencje oprogramowania zenon, świadczy wsparcie techniczne oraz pomaga w tworzeniu prac dyplomowych. COPA-DATA jest również członkiem wspólnego projektu "Weihenstephan Standards", który obejmuje rozwój technologii umożliwiających integrację urządzeń i systemów (m.in. pakujących) niezależnie od ich producenta.