Eurocopter przedłużył umowę z Politechniką Łódzką

| Gospodarka Artykuły

Politechnika Łódzka ma już kilkuletnią historię współpracy z firmą Eurocopter - pierwsze porozumienie podpisano w 2008 r. Obecna umowa przedłuża współpracę o kolejnych pięć lat. Zakres wspólnych działań obejmuje badania nad aerodynamiką, których wyniki będą wykorzystywane w produkcji helikopterów. Naukowcy z PŁ opracowali rozwiązania m.in. dla hybrydowego śmigłowca X3, który niedawno ustanowił nieoficjalny rekord prędkości w locie poziomym wśród śmigłowców - 472 km/h.

Eurocopter przedłużył umowę z Politechniką Łódzką

Umowę podpisali: rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych prof. Krzysztof Jóźwik oraz Jean-Brice Dumont - dyrektor ds. technicznych w firmie Eurocopter i Jean-Jacques Ferrier - dyrektor ds. innowacji.

W zakresie aerodynamiki osiągnięcia Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ są znane w całej Europie. - Współpraca w tej chwili jest bardzo ścisła. Myślę, że atrakcyjna dla obu stron. Zarówno Eurocopter korzysta z tego, co my potrafimy i co dla nich robimy, jak i daje możliwość rozwoju dla naszych pracowników, którzy pracują naukowo, dla przemysłu oraz pracują nad rzeczami, które są absolutną nowością - powiedział prof. Krzysztof Jóźwik. Obie strony przyznały, że obszar współpracy objęty jest klauzulami poufności i tajemnicy.

Zdaniem rektora Politechniki Łódzkiej prof. Stanisława Bieleckiego, podpisana umowa to coraz częstszy przykład zacieśniania kontaktów pomiędzy uczelnią a firmami. W kwietniu firmy Eurocopter i Turbomeca zapowiedziały zawarcie umowy o współpracy przemysłowej z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 w Łodzi. Zapowiedziano uruchomienie dwóch linii montażowych w ramach przetargu na dostawę 70 nowych wielozadaniowych śmigłowców dla wojska.

Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej zapewniają, że współpraca uczelni z firmą Eurocopter będzie kontynuowana niezależnie od wyników tego przetargu. Zdaniem prof. Jóźwika pojawienie się tej firmy w Łodzi byłoby ogromnym wydarzeniem. Według niego, wówczas współpraca z uczelnią będzie jeszcze intensywniejsza.

Francusko-niemiecko-hiszpańska Grupa Eurocopter powstała w 1992 r. Zatrudnia około 22 tys. pracowników. Obecnie w służbie znajduje się ponad 11,7 tys. śmigłowców Eurocopter, które latają w 148 krajach.

źródło: naukawpolsce.pap.pl