Politechnika Gdańska uruchamia specjalność "Technologie podwodne"
| Gospodarka ArtykułyStudia magisterskie o pierwszej tego typu specjalności w Polsce ukończyć będzie można na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Nauka w zakresie podwodnych technologii dla przemysłu naftowego rozpocznie się w lutym 2013 r. we współpracy i pod patronatem firmy General Electric Polska.
Program nowej specjalności obejmuje m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych. Oprócz zajęć prowadzonych przez ekspertów, studenci będą odbywać płatne praktyki w pełnym wymiarze godzin w Engineering Design Center Oil&Gas - jednej z kilku globalnych placówek GE. General Electric oferuje też pomoc przy pracach dyplomowych. Absolwenci mogą liczyć na pierwszeństwo w zatrudnianiu przez oddziały tego koncernu na całym świecie.
Współpraca GE i Politechniki Gdańskiej, w wyniku której uruchomiono specjalność "Technologie podwodne" ma na celu kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla przemysłu naftowego i tym samym rozwój tego sektora w Polsce. Po ukończeniu studiów inżynierowie będą gotowi do podjęcia pracy w biurach projektowych, przemyśle oraz centrach badawczo-rozwojowych zajmujących się technologiami służącymi do eksploracji zasobów energetycznych mórz i oceanów, szczególnie na dnie morza i na dużych głębokościach.
- Dział projektowania sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu to obecnie najszybciej rozwijający się dział w ramach EDC. Na tę chwilę zespół pracujący nad tymi projektami liczy około 200 pracowników. W 2013 r. mamy zamiar zwiększyć tę liczbę do 350, a w przyszłym roku zatrudnić kolejne 100 osób. Potrzebujemy wykwalifikowanych inżynierów, stąd pomysł na stworzenie specjalizacji na Politechnice Gdańskiej - mówiła Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca GE EDC.
źródło: naukawpolsce.pap.pl, Politechnika Gdańska