Polski robot podwodny pojedzie na zawody do USA

Studenci z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej konstruują podwodnego robota, który może być wykorzystywany do eksploracji akwenów oraz inspekcji kadłubów statków, i który ma wziąć udział w w międzynarodowych zawodach robotów podwodnych MATE Competition w USA w czerwcu 2018 r. W ramach prac pilotażowych studenci wykonali już dwa podwodne roboty - jeden o mniejszym, drugi o większym stopniu zaawansowania.

Posłuchaj
00:00

Robot bardziej zaawansowany ma wymiary 50x30x40 cm i waży około 10 kg. Jak poinformował główny konstruktor robota Jakub Chmielewski, maszyna porusza się z prędkością około 5 m/s. Robota wyposażono w sześć silników, kamerę, oświetlenie LED, czujniki położenia i orientacji oraz czujnik temperatury zapobiegający przegrzaniu zasilacza. Można nim sterować za pośrednictwem pada, a zasilający kabel ma długość 30 m. Ta właśnie konstrukcja będzie stanowić wzór wykorzystywany przy pracy nad trzecim robotem podwodnym, który pojedzie na zawody. Studenci poszukują obecnie sponsorów, którzy mogliby ich wspomóc finansowo.

Zawody robotów podwodnych MATE Competition, organizowane przez Marine Advanced Technology Education Center we współpracy z NASA, odbywają się w największym na świecie basenie o pojemności ponad 23 mln litrów i głębokości 12 metrów. W zawodach rywalizuje co roku około 100 drużyn z całego świata. Zwycięzca nadchodzącej imprezy podpisze kontrakt na budowę podwodnego robota.

Robot przygotowywany na zawody musi być wyposażony w dwa chwytne manipulatory, które pozwolą mu wykonać zadanie polegające na wydobyciu silnika z zatopionego wraku samolotu. Robot będzie musiał umieścić przy silniku poduszkę powietrzną, która wyniesie napęd na powierzchnię.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: OceanOne, humanoidalny robotyczny nurek ze Stanford University (fot. Frederic Osada i Teddy Seguin/DRASSM)

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Politechnika Gdańska uruchamia specjalność "Technologie podwodne"
Robot monitoruje elektrownie wodne PGE

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów