Bezpieczeństwo w przemyśle

| Gospodarka Artykuły

Cyberbezpieczeństwo w zakresie użytkowania maszyn i urządzeń - to jeden z głównych z tematów Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego 2015, która odbyła się pod koniec listopada w Solcu Zdroju. Była to kolejna edycja odbywających się co roku spotkań specjalistów organizowanych przez Stowarzyszenie Klub Paragraf 34.

Bezpieczeństwo w przemyśle
Andrzej Kozak z Urzędu Dozoru Technicznego

Andrzej Kozak z Urzędu Dozoru Technicznego

Prelekcję dotyczącą tematu przewodniego wygłosił Andrzej Kozak z Urzędu Dozoru Technicznego, który omówił zagrożenia względem systemów IT oraz przemysłowych systemów sterowania bazujących na PLC/SCADA, a także instalacji typu DCS. Zaprezentował on m.in. przykłady ataków dotyczących systemów sterowania pracą rafinerii w Arabii Saudyjskiej, instalacją kontrolującą proces uzdatniania wody pitnej w USA oraz mający miejsce w Niemczech atak na system w branży metalurgicznej.

Tematyka pozostałych 18 prelekcji konferencyjnych była bardzo różnorodna - dotyczyła przykładowo praktycznych aspektów odpowiedzialności prawnej za produkt (LUC-CE Consulting) czy też przyczyn i okoliczności ciężkich wypadków przy pracy (Państwowa Inspekcja Pracy). Wiele z nich nawiązywało również do cyberbezpieczeństwa, które staje się w przemyśle - szczególnie w kontekście integracji automatyki oraz obszaru IT - zagadnieniem kluczowym.

W spotkaniu udział wzięło blisko 120 osób - projektantów maszyn, osób odpowiedzialnych za systemy bezpieczeństwa, pracowników działów utrzymania ruchu oraz służb BHP.  Patronat honorowy nad konferencją objęły UDT, CIOP oraz PIAP, zaś partnerem strategicznym tradycyjnie była firma Siemens.