Jaki będzie przemysł przyszłości?
| Gospodarka ArtykułyTematyka związana czwartą rewolucją przemysłową, towarzyszącymi jej zmianami w procesach wytwórczych oraz organizacji produkcji to zagadnienia coraz częściej poruszane podczas odbywających się w kraju konferencji. W kwietniu miało miejsce całodniowe spotkanie zorganizowane przez firmy Phoenix Contact oraz Alfa Elektro, którego oś stanowił właśnie Przemysł 4.0. Zgromadziło ono blisko 200 osób, które wysłuchały prelekcji specjalistów branżowych oraz ich dyskusji panelowej.
Spotkanie "Industry 4.0 - przemysł przyszłości" odbyło się w Łodzi i poświęcone było przyszłym technologiom przemysłowym, współdziałaniu maszyn z ludźmi i nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu automatyki oraz IT. - Stoimy właśnie w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej - powiedział Maciej Merek, prezes Phoenix Contact, otwierając konferencję. - Rewolucja została wymuszona koniecznością współpracy online na wszystkich etapach procesu produkcji. Te inteligentne, rozbudowane struktury, wymieniają dane pomiędzy najdrobniejszymi elementami dążąc do największej samooptymalizacji procesu produkcyjnego. Mamy czynienia z kolejnym etapem rozwoju produkcji przemysłowej, gdzie człowiek, maszyna i sam produkt łączą się w inteligentną, samodzielną sieć. Teraz elastyczne dostosowanie produkcji do potrzeb klienta, bez kosztownej przebudowy infrastruktury staje się możliwe i tworzy się rzeczywistość wirtualno-fizyczna - kontynuował prezes.
O możliwościach, ale też wyzwaniach związanych z Przemysłem 4.0 mówił Frank Knafla, który w Phoenix Contact specjalizuje się w omawianej dziedzinie. Jego zdaniem firmy przemysłowe stają dzisiaj przed możliwością rewolucyjnego skoku w rozwoju produkcji, którą daje im wykorzystanie systemów cyberfizycznych. Systemy te pozwalają na inteligentną i rozproszoną produkcję, automatyczną wymianę danych oraz indywidualizację wyrobów. Tę ostatnią przedstawiono m.in. na przykładzie oferty Phoenix Contact w zakresie dostarczania systemów złączek szynowych tworzonych na zamówienie klienta.
Szeroka perspektywa
Pierwszy raz podczas konferencji poświęconej Przemysłowi 4.0 mogliśmy również wysłuchać prelekcji przedstawiciela firmy dystrybucyjnej - był nim Radosław Kamiński z Alfa Elektro. Omówił on przede wszystkim procesy biznesowe w dystrybucji oraz wykorzystywane systemy IT, w szczególności w zakresie zarządzania magazynem. Z kolei Zbigniew Kurant z GT85 skupił się w swoim wystąpieniu na omówieniu "ludzkiego" aspektu Przemysłu 4.0. W prelekcji "Zagrożenia i ograniczenia ludzkie i techniczne w fabryce przyszłości" przedstawił zmiany w cyklu życia produktów oraz ewolucję wymogów względem pracowników firm przemysłowych, których określił jako "Kadra 4.0" - w tym przypadku zmiany mają dotyczyć kwestii decyzyjności, wielozadaniowości oraz generalnie innego sposobu myślenia w nowej epoce przemysłowej.
Maciej Merek, prezes Phoenix Contact, otwierający konferencję | Prelegenci konferencji | W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób |
Część z prelekcji miała charakter produktowy - przedstawiono wyroby oraz usługi, które są zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0. Tak było w przypadku firmy Rittal, której reprezentant - Maciej Abratkiewicz - omówił nowe sposoby w prefabrykacji szaf sterowniczych. Zaprezentowane zostały maszyny do obróbki mechanicznej komponentów, montażu wyposażenia oraz kablowania szaf. Ich elementem wspólnym jest możliwość zaawansowanej personalizacji systemów przez klientów. Z kolei przedstawiciel AB-Micro omówił ofertę produktów i usług EPLAN w kontekście projektowania i inżynierii wirtualnej instalacji elektrycznych. W szczególności dotyczyło to pracy zespołowej i sposobów wymiany danych w złożonych projektach. Przedstawiono również wykorzystanie oprogramowania EPLAN do sterowania pracą maszyn obróbczych firmy Kiesling.
Gośćmi konferencji byli też przedstawiciele świata nauki, m.in. dr Jarosław Panasiuk z WAT-u. Zaprezentował on szerokie spojrzenie na koncepcję Przemysłu 4.0 oraz to, jakie zmiany wprowadza ona nie tylko w produkcji, ale też naszym codziennym życiu. Wprowadzone zostały również pojęcia Produktu 4.0 mającego "inteligentne", łatwo identyfikowalne opakowanie, jak też Maszyny oraz Robota 4.0, które zapewniają wysoką elastyczność konfiguracji i możliwość współpracy z człowiekiem. Z kolei prof. Mirosław Kutyłowski z Politechniki Wrocławskiej omówił kwestie bezpieczeństwa systemów cyberfizycznych - nie tylko tych przemysłowych, ale też inteligentnych liczników energii elektrycznej oraz pojazdów. Na konferencji gościł też prof. Kuo-Ming Chao z Coventry University, który omawiając tytułową tematykę skupił się na systemach IoT oraz chmurowych. Tematyka wystąpienia dotyczyła systemów z domeny Przemysłu 4.0 jako usług w chmurach obliczeniowych.
Kontakty 4.0
Całość spotkania wraz z ożywionym panelem dyskusyjnym na koniec dnia poprowadził Marcin Prokop. Konferencja miała też aspekt towarzyski - wieczorem miał miejsce bankiet, podczas którego uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: magazyn "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" oraz portal AutomatykaB2B.pl.
Zbigniew Piątek