W świecie maszyn produkcyjnych - targi ITM 2016

| Gospodarka Artykuły

Na początku czerwca odwiedzaliśmy targi ITM Polska, których magazyn APA był patronem medialnym. Impreza, po majowych, słabszych targach Expopower, była wydarzeniem bardzo dobrym, o dużej skali i zdecydowanie wartym odwiedzenia. Targi te kierowane są m.in. do osób związanych z sektorem metalowym i obróbki powierzchni, lakiernictwem oraz hutnictwem, a także użytkowników maszyn produkcyjnych.

W świecie maszyn produkcyjnych - targi ITM 2016

Poznańskie targi składają się z siedmiu salonów tematycznych - m.in. Mach-Tool, Surfex, Hape raz Metalforum, i przez lata awansowały do kluczowej w kraju imprezy wystawienniczej zogniskowanej wokół produkcji i przetwarzania wyrobów metalowych. Rdzeń ich wystawców tworzą firmy oferujące maszyny obróbcze oraz powiązane z nimi produktów - w szczególności urządzenia pomiarowe. Takimi wystawcami byli w tym roku m.in. Mazak, Zeiss, Mitsubishi Electric, Mitutoyo, Faro oraz Renishaw (fot. 1). W Poznaniu zaprezentowali się też oferenci oprogramowania projektowego, np. CAMdivision, pokazujący na swoim stoisku motocykl Ducati, do produkcji którego wykorzystywany jest system NX CAM (fot. 2). W wystawie wzięło też udział wielu dostawców drukarek 3D, którzy w hali 3 przedstawiali maszyny oraz wydruki wykonane z wykorzystaniem technologii przyrostowej.

Fot. 1. Fot. 2.

Targi ITM są nie tylko miejscem prezentacji maszyn obróbczych, ale też obecne są na nich firmy dostarczające automatykę przemysłową - choć w skali znacznie mniejszej niż ma to miejsce na Automaticonie. Takimi były przykładowo KUKA oraz Siemens, które na wspólnym stoisku (fot. 3) przedstawiały zrobotyzowany system produkcyjny zgodny z koncepcją Przemysłu 4.0. Na targach obecny był też m.in. WObit, który zaprezentował własnego robota AGV w aplikacji transportu silników samochodowych (fot. 4), oraz igus - z tradycyjnie szeroką ofertą wyrobów z tworzyw sztucznych (fot. 5).

Fot. 3. Fot. 4. Fot. 5.

Wystawa odbywała się w 10 pawilonach kompleksu targowego i wzięło w niej udział blisko tysiąc firm. Dodatkowo w dniach 7-10 czerwca miało miejsce około 20 wydarzeń towarzyszących - zarówno o charakterze konferencyjnym (np. poświęconych tematyce stali nierdzewnej oraz technologiom wytwarzania i rynkowi produktów z aluminum), jak też warsztatowym - np. w zakresie skanowania 3D i obróbki danych (organizowane przez m.in. SmartTech oraz Lenso i Omni3D) czy lakiernictwa. Te ostatnie odbywały się w ramach salonu Surfex każdego dnia trwania targów. Z kolei w centrum terenu targowego - w Alei Lipowej, odbywały się panele dyskusyjne dotyczące m.in. inteligentnych fabryk, efektywności energetycznej oraz przemysłowego Internetu rzeczy. Tegorocznym targom towarzyszyło również po raz drugi forum odlewnicze Focast, które organizowane jest z myślą o przedstawicielach firm z sektora hutniczego.

Wydarzeniem dodatkowym było zorganizowane przez firmę igus rozdanie nagród w konkursie polskiej nagrody Vector, w którym wyróżniane są nowatorskie zastosowania e-prowadników tej firmy. Do konkursu zgłosiło się ponad 30 polskich przedsiębiorstw, przy czym główna, złota nagroda została przyznana firmie AP Artus za wykorzystanie systemów prowadników w automatycznej myjni taboru kolejowego. W tej aplikacji długość toru prowadzenia połączeń elektrycznych i hydraulicznych wynosi blisko 100 metrów. Polski srebrny i brązowy Vector trafił odpowiednio do firm: Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr - za wykorzystanie gotowych do montażu bębnów kablowych e-spool w systemach scenicznych oraz Electro House - za użycie e-prowadników w przenośnikach taśmowych w kopalni Kruszywa Polskie.

Zbigniew Piątek