ITM Polska, czyli 100% technologii dla przemysłu

| Gospodarka Artykuły

Niecały miesiąc po mało udanych targach Automa, wystawcy branżowi ponownie zagościli w poznaniu – tym razem na ITM Polska. W imprezie, która odbywała się od 14 do 17 czerwca, udział wzięło ponad 900 firm, których produkty i rozwiązania obejrzało blisko 17 tys. odwiedzających targi gości. Na wystawie miało miejsce ponad 100 premier nowych wyrobów, a całe spotkanie było wartościowym wydarzeniem targowym.

ITM Polska, czyli 100% technologii dla przemysłu

Tegoroczna edycja ITM Polska była szczególna z kilku powodów. Po pierwsze w tym roku przypada jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora targów. Jednocześnie Polska objęła przewodnictwo w Radzie UE, przez co impreza miała w pełni międzynarodowy charakter, a jej otwarcia dokonał prezydent RP. Głównym hasłem tegorocznych targów było „Innowacyjny tryb myślenia”, co miało przełożenie na prezentowaną ofertę rozwiązań.

Na powierzchni około 20 tys. m2 zaprezentowano m.in. rozwiązania poprawiające efektywność produkcji oraz zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia wykorzystywane w takich sektorach jak: spawalnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, hutnictwo, lakiernictwo, transport czy bezpieczeństwo. W tym roku przyznano aż 24 Złote Medale MTP (otrzymali je m.in. producenci wycinarek laserowych i szereg instytutów krajowych).

Konferencje i panele dyskusyjne

Prezentowana na targach ofertę produktów rozszerzona została o konferencje i panele dyskusyjne. Zainteresowaniem cieszyło się IX Forum Inżynierskie, które odbywało się pod hasłem „Inżynieria symultaniczna sposobem na transfer innowacyjnych technologii”, a także konferencja „Osiągnięcia stali nierdzewnych w instalacjach wodnych” oraz „Właściwości eksploatacyjne części maszyn i narzędzi po obróbce cieplnej i cieplno-chemicznej”.

Dyskutowano także na temat przyszłości kolei – debata ekspertów odbyła się w ramach konwencji „Transport szynowy XXI wieku dla Polski – plany transportowe i kadry dla kolejnictwa. Nowe spojrzenie”. Targom ITM Polska po raz kolejny towarzyszyło Centrum Doradztwa – Innowacje dla Biznesu, którego ideą jest udzielanie pomocy przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów natury technologicznej, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Pokazy praktyczne oraz salony branżowe

Atutem omawianych targów jest nie tylko możliwość oglądnięcia wystawy, ale też praktycznego uczestnictwa w różnych pokazach – np. poświęconych lakiernictwu. Podczas tego ostatniego można było w praktyce dowiedzieć się, jak przygotować stanowisko pracy w lakierni oraz urządzenia stosowane w obróbce powierzchni, jak postępować w przypadku wystąpienia wad powłoki czy też w jaki sposób dobierać urządzenia lakiernicze do malowania ciekłego. Ciekawym wydarzeniem była także VII edycja Akademii Spawania, która przybrała formę warsztatów pokazowych.

W ramach niego wystawcy zaprezentowali i umożliwili zwiedzającym podjęcie prób obsługi prezentowanego sprzętu spawalniczego, takiego jak półautomaty spawalnicze czy wielofunkcyjne urządzenia do cięcia plazmowego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kolejna edycja Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle. Był to jeden z siedmiu salonów branżowych składających się na ITM Polska, który organizowany jest co dwa lata (naprzemiennie z targami SAWO). W tegorocznej edycji udział wzięło 42 wystawców, którzy zaprezentowali środki ochrony osobistej i zbiorowej, zestawy pierwszej pomocy, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, środki utrzymania czystości, aparaturę pomiarową, znaki bezpieczeństwa i szkolenia. Ekspozycji towarzyszyły również konferencje tematyczne.

Zbigniew Piątek

Zobacz również