ITM Polska – miejsce spotkań innowacyjnego przemysłu

Dwa tygodnie po zakończeniu się targów Automa, Poznań po raz kolejny przywitał wystawców i odwiedzających ich gości z branży automatyki. Tym razem, w dniach 8 do 10 czerwca, odbywały się targi Innowacje-Technologie-Maszyny, które od kilku lat należą do jednej z największych w naszym regionie imprez poświęconym technologiom przemysłowym.

Posłuchaj
00:00

Nie inaczej było w tym roku – ITM zajęły aż 7 hal wystawienniczych terenów MTP i odwiedzone zostały przez 16 tys. gości targowych. Po komentarzach tych ostatnich sądzić można, że zdecydowanie warto było przyjechać na tytułową imprezę. W tym roku na ITM swoją ofertę zaprezentowało ponad 900 firm, zajmując sumarycznie ponad 20 tys. m2 powierzchni. Wśród nich znalazło się szereg wystawców z Polski, ale też z 35 krajów zagranicznych.

Salony tematyczne i premiery

Tradycyjnie ekspozycja targów ITM Polska podzielona została na kilka salonów tematycznych, z których automatyków zainteresować mogły prawdopodobnie najbardziej dwa – Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów, czyli HAPE, oraz Salon Obrabiarek i Narzędzi – Mach-Tool. Innymi wartymi odwiedzenia salonami były Metalforum, gdzie wystawiały się firmy związane z metalurgią, hutnictwa, odlewnictwem i przemysłem metalowym, oraz poświęcony technologiom obróbki powierzchni – Surfex.

Wystawę uzupełniały: Welding, czyli salon spawania, gdzie pojawili się też dostawcy urządzeń do automatycznego spawania (w tym robotów), oraz Transporta. Swoją ofertę przedstawiły też jednostki naukowo-badawcze.

Tak duża liczba obszarów tematycznych przełożyła się również na szereg premier produktów i rozwiązań dla różnych branż, z których trudno wymienić nawet część. Przykładem był opracowany w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej system inteligentnego monitoringu miasta nowej generacji czy też odzież ochronna z systemem aktywnej termoregulacji oferowana przez Centralny Instytut Pracy.

W zakresie maszyn nowościami były m.in. wyważarki przemysłowe i systemy monitorowania drgań oferowane przez CEMB, automaty myjące z Auer Polska czy też nowe ramiona pomiarowe Romer Absolute Arm firmy Hexagon Metrology. Z pewnością warto było również odwiedzić firmy dostarczające znakowarki laserowe, o których w dalszej części numeru. Nie zabrakło również producentów narzędzi takich jak Sandvik oraz osprzętu i uchwytów do maszyn i robotów (Schunk). Warto dodać, że swoje miejsce na targach mieli także dostawcy oprogramowania – m.in. typu CAD.

Praktyczne informacje dla inżynierów

Z pewnością ważnym elementem targów ITM był towarzyszący ekspozycji program wydarzeń dodatkowych. Obejmował on debaty i konferencje dotyczące zagadnień takich jak technika laserowa czy technologie obrabiarek skrawających, a także imprezy dodatkowe – np. Akademię Spawania.

Była to już szósta edycja tych warsztatów, podczas których w praktyce sprawdzić można było nowe produkty i technologie do zastosowań w branży spawalniczej. Innym ciekawym wydarzeniem był „Poligon Umiejętności”, gdzie odbywały się wykłady i warsztaty związane z różnymi urządzeniami przemysłowymi. Warto dodać, że targom towarzyszyła też konwencja "Transport szynowy XXI wieku dla Polski".

Nagrody targowe

Najbardziej innowacyjne produkty nagrodzone zostały Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnień takich przyznano 18 – przykładowo firmie Siemens za zintegrowanie oprogramowania CAD CAM NX z systemami sterowania Sinumerik, firmie Carl Zeiss za przemysłowy tomograf pomiarowy Metrotom 800 czy za oprogramowanie technologiczne procesu obróbki blach Cadman, które oferuje LVD Company.

W tym roku po raz czwarty rozstrzygnięto również konkurs o Złoty Medal w kategorii „transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej". Z kolei stoiska targowe najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej wystawcy wyróżnione zostały nagrodami Acanthus Aureus (pełną listę nagrodzonych w wymienionych kategoriach znaleźć można na stronie internetowej targów). Kolejna edycja ITM Polska odbywać się będzie w okresie 14 do 17 czerwca 2011.

Więcej informacji: www.technologie.mtp.pl oraz www.machtool.mtp.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Powiązane treści
Tysiąc wystawców na ITM Polska
Trwające w Poznaniu targi ITM Polska gromadzą blisko 1000 marek
Zakończyły się największe targi branży obróbki metali
ITM Polska, czyli 100% technologii dla przemysłu
Aniołowie Biznesu wspierają innowacyjne projekty
Automa – do trzech razy sztuka?
W czerwcu targi ITM Polska
W Poznaniu odbędą się targi ITM Polska
Wkrótce targi ITM Polska

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów