Bezpieczeństwo maszyn - wyzwania dnia codziennego

Firma Toyota Motor Manufacturing Poland corocznie organizuje seminaria z zakresu BHP. Celem spotkania jest wymiana dobrych praktyk, wiedzy i doświadczeń pomiędzy firmami, w szczególności tymi zlokalizowanymi w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Seminaria skierowane są przede wszystkim do pracowników służb BHP, utrzymania ruchu i działów inżynieryjnych.

Posłuchaj
00:00

Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniu 6 grudnia w siedzibie TMMP w Wałbrzychu, przy współpracy z Państwową Inspekcją Pracy oraz firmami Elokon i Omron Electronics. Tematyka "Praktyczne problemy bezpieczeństwa zawodowego przy projektowaniu, budowie i eksploatacji maszyn" została wybrana na podstawie codziennych obserwacji funkcjonowania wymagań prawnych, jakim muszą podołać producenci i użytkownicy maszyn w świetle dyrektywy maszynowej 2006/42/WE i narzędziowej 2009/104/WE, zwłaszcza w zakresie bezpiecznego zwiększania elastyczności produkcji poprzez zmiany w procesie i w maszynach.

Głównym zadaniem prelegentów było przekazanie dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem maszyn, które powinny być stosowane podczas odbiorów nowych oraz eksploatacji i serwisowania wszystkich maszyn użytkowanych przez pracowników. Przedstawiony został ogólny plan przeprowadzania analizy ryzyka, a także ogólna koncepcja związana z dostosowywaniem maszyn do wymogów minimalnych i zasadniczych.

Jednym z prelegentów była firma Omron, która zarówno w wygłaszanym referacie, jak i w autorskiej grze planszowej, skupiła się na zagadnieniach związanych z modernizacjami maszyn oraz wpływem zmian wydajności i zwiększania godzin pracy na maszynie na niezawodność elementów pracujących w układach bezpieczeństwa. Przedstawiciele firmy zwrócili szczególną uwagę na zagadnienia związane z najczęstszymi błędami występującymi podczas projektowania układów bezpieczeństwa. Uwypuklone zostały niebezpieczeństwa, które podczas modyfikacji maszyn czyhają na użytkowników, z czego nie zawsze zdają sobie oni sprawę. W sposób usystematyzowany, a zarazem oparty na normach, firma Omron nakreśliła jak duże znaczenie ma dokumentowanie wszelkich zmian przeprowadzanych na maszynie.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Aktualności
Maszyny do produkcji papieru
Przemysł 4.0
Emerson rozwija DeltaV Mimic: nowa wersja 6.LTS wspiera zaawansowane symulacje cyfrowe
Aktualności
Collaborate Poland 2025 – największe wydarzenie poświęcone cobotom w Europie Środkowo-Wschodniej!
Zasilanie, aparatura nn
Kolejne farmy wiatrowe Enei
Aktualności
Rynek ciężkiego sprzętu budowlanego
Powiązane treści
Wymagania bezpieczeństwa przy budowie i modernizacji maszyn - Dyrektywa Maszynowa 2006/42/EC
Za nami III Forum "Bezpieczna Maszyna"
Bezpieczeństwo maszyn na spotkaniu Klubu Paragraf 34

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów