Ścieżki rozwoju dla inżynierów Przemysłu 4.0 - seminarium dla edukacji
| Gospodarka ArtykułyW grudniu w krakowskim Collegium Maius odbyło się seminarium dla edukacji organizowane przez firmę ASTOR połączone z rozstrzygnięciem konkursu na najlepszą pracę dyplomową. Była to już 18 edycja tego wydarzenia, zaś ideą przewodnią było omówienie wymogów stojących przed młodymi inżynierami w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Podczas seminarium, które zgromadziło ponad 60 gości, omawiano m.in. sposoby rozwoju kompetencji technicznych oraz umiejętności studentów uczelni wyższych.
Otwarciem wydarzenia było seminarium "Inżynier (wobec) Przemysłu 4.0. Szanse i wyzwania" Jarosława Gracela, dyrektora ds. marketingu i relacji w firmie ASTOR. Przedstawiono na nim pogląd, że kadra inżynierska musi rozwijać zarówno nowe kompetencje techniczne, jak też te miękkie, szczególnie dotyczące współpracy z innymi osobami w zespołach.
Z kolei w panelu na temat współpracy jednostek edukacyjnych z przemysłem udział wzięli: Maciej Socha, dyrektor w firmie Wiśniowski, który zaprezentował możliwości rozwoju inżynierów w przedsiębiorstwie, Andrzej Burghardt z Politechniki Rzeszowskiej, omawiający tematykę współpracy nauki z biznesem na przykładzie robotyzacji procesów specjalnych dla zakładów Doliny Lotniczej, a także Adrian Horzyk z AGH, którego prelekcja dotyczyła roli sztucznej inteligencji w życiu inżyniera.
Jeżeli chodzi o konkurs dotyczący prac dyplomowych, to tradycyjnie miał on charakter dwustopniowy, zaś laureatami zostali (podano od pierwszego do trzeciego miejsca oraz wyróżnienie):
- Błażej Walczak z Politechniki Gdańskiej za pracę "System akwizycji i wizualizacji wybranych parametrów technologicznych linii produkcyjnej do przerobu kukurydzy świeżej";
- Andrzej Kastelik z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej za "System automatyki domowej z wykorzystaniem systemu automatyki Comodis oraz mikrokomputera Raspberry Pi";
- Tomasz Olek z Politechniki Łódzkiej za "Rozproszony system sterowania inteligentnym domem";
- Daniel Wyrwał z Politechniki Poznańskiej za pracę "Konstrukcja i sterowanie holonomicznego robota balansującego na sferycznym kole".
Na zdjęciu - prezentacje prac dyplomowych - od lewej: Stefan Życzkowski - prezes firmy ASTOR, Błażej Walczak - zwycięzca konkursu oraz Anna Golijanek-Jędrzejczyk będąca promotorką zwycięskiej pracy.