Parker Hannifin świętuje 100 lat innowacji

| Gospodarka Artykuły

W marcu przypada stulecie działalności firmy Parker Hannifin, producenta napędów, urządzeń sterowania i wielu innych produktów profesjonalnych. Przedsiębiorstwo założył w marcu 1917 roku w amerykańskim Ohio Arthur L. Parker, rozpoczynając działalność od zaprojektowania i wprowadzenia do sprzedaży pneumatycznego systemu hamulcowego przeznaczonego dla samochodów ciężarowych.

Parker Hannifin świętuje 100 lat innowacji

W kolejnych latach Arthur Parker stworzył i opatentował blisko 160 kolejnych wynalazków, w szczególności związanych z lotnictwem i aeronautyką. Przykładowo Charles Lindbergh, który w 1927 roku jako pierwszy przeleciał przez Atlantyk, miał w swoim samolocie Spirit of St. Louis system paliwowy Parkera. Komponenty firmy użyto też m.in. do sterowania silnikami modułu lądowniczego statku kosmicznego Apollo 11!

Parker, po połączeniu w 1957 roku z firmą Hannifin, rozszerzył portfolio i zakres działalności. Dzisiaj firma jest obecna w 49 krajach i ma ponad 11 mld dolarów obrotów rocznie. Działa na rynku przemysłowym, transportowym i motoryzacyjnym, medycznym i wielu innych. Parker pracuje również nad technologiami bazującymi na Internecie Rzeczy, a także nad takimi innowacjami, jak np. robotyka zintegrowana z odzieżą. Obszarem jego działalności jest też ochrona środowiska i energetyka, w tym odnawialna.

Spirit of St. Louis z systemem paliwowym Parkera Zdjęcie siedziby Parker Appliance Company około 1920 roku

Parker jest obecny w Polsce od 25 lat. Przedstawiciele firmy zapraszają na stronę www.parker.com, gdzie można zapoznać się z interesującymi szczegółami stuletniej historii firmy Parker Hannifin.