Rynkowy udział sieci typu fieldbus spadł poniżej 50%

| Gospodarka Artykuły

Według najnowszych analiz szwedzkiej firmy HMS, sieci typu fieldbus stanowią obecnie mniej niż połowę globalnego rynku sieci przemysłowych - spadek do tego poziomu odnotowano po raz pierwszy. W roku 2016 obejmowały one 48% nowych przemysłowych węzłów komunikacyjnych, a w roku 2015 było to 58%. Rozwiązania w technologii przemysłowego Ethernetu miały odpowiednio udział wynoszący 46 oraz 38%.

Rynkowy udział sieci typu fieldbus spadł poniżej 50%

Technologie bezprzewodowe stanowią skromne 6% całego rynku sieciowego, ale są najszybciej rozwijającym się segmentem z 32-procentowym wzrostem rok do roku. Sieci WLAN stanowią 4% rynku, a drugie w kolejności rozwiązania Bluetooth - 1%.

Analizy HMS, oparte o własne dane dotyczące sprzedaży, jej postrzeganie rynku, a także o spostrzeżenia zaprzyjaźnionych analityków, pokazują, że liczba węzłów przemysłowych Ethernet zainstalowanych w ubiegłym roku wzrosła o 22% w porównaniu do wzrostu o 20% w roku 2015. Na światowym rynku przemysłowego Ethernetu, mając podobne udziały, dominują systemy Ethernet/IP i Profinet. Profinet jest liderem w Europie a Ethernet/IP prowadzi w Ameryce Północnej. W ujęciu globalnym za liderami plasują się rozwiązania EtherCat, Modbus-TCP oraz Ethernet Powerlink.

Rynek sieci typu fieldbus, przemysłowego Ethernetu oraz sieci bezprzewodowych - źródło: HMS

Rynek sieci typu fieldbus, przemysłowego Ethernetu oraz sieci bezprzewodowych - liczby w nawiasach dotyczą roku 2015, źródło: HMS

Jak informuje HMS, dzięki prostocie i niezawodności sieci typu fieldbus są nadal najczęściej wykorzystywanym rodzajem komunikacji przemysłowej. Sprzedaż tych rozwiązań wciąż rośnie - o 4% w roku 2016 w porównaniu do 7% w 2015. Na światowym rynku sieci dominuje Profibus z około 14% wszystkich węzłów zainstalowanych w ubiegłym roku. Następne są Modbus-RTU oraz CC-Link, oba z wynikiem 6%.

Profibus jest także najlepiej sprzedającą się sieciową technologią w Europie i na Bliskim Wschodzie, ale Profinet w tych regionach najszybciej się rozwija. W Stanach Zjednoczonych, pod względem udziału w rynku, Ethernet/IP wyprzedził DeviceNet.

W Azji rynek jest rozdrobniony i nie ma wyraźnego lidera, ale Profibus, Profinet, Ethernet/IP, Modbus i CC-Link są powszechnie używane. Rozwój w kierunku osiągnięcia znaczącej pozycji w regionie kontynuuje EtherCat, popularność zyskuje też CC-Link IE Field.

- To ciekawe móc zobaczyć, że systemy ethernetowe oraz bezprzewodowe w połączeniu stanowią obecnie ponad połowę rynku. Przechodzenie do przemysłowego Ethernetu jest napędzane przez zapotrzebowanie na wysoką wydajność, integrowanie urządzeń fabrycznych i systemów informatycznych, jak również przez Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). Technologia bezprzewodowa jest coraz częściej wykorzystywana przez konstruktorów maszyn do realizacji automatyzacji oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie łączności i kontroli, w tym Bring Your Own Device (BYOD) - dostępu poprzez tablety lub smartfony - komentował dyrektor marketingu HMS, Anders Hansson.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również