Polski robot będzie badał grunt Marsa

W 2018 roku, w ramach misji NASA InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), na Marsa wysłany zostanie polski robot HP3 "Kret", którego zadaniem będzie zbadanie właściwości marsjańskiego gruntu do głębokości 5 m. Misja InSight ma trwać dwa lata ziemskie. Robota dostarczy firma Astronika Sp. z o.o., która wygrała przetarg na wykonanie podsystemu do tej misji. Polski robot pokonał w testach porównawczych konkurencyjne urządzenia z Niemiec.

Posłuchaj
00:00

Próbnik HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję. Jego finansowanie w kwocie 600-700 tys. euro realizowane jest w całości dzięki kontraktom zawartym z Niemieckią Agencją Kosmiczną.

Penetrujący robot ma grubość 25 mm. Jest wykonany ze stopów tytanu i stali oraz wolframu. Waży około pół kilograma. Prace projektowe nad urządzeniem trwały jedynie 3 miesiące, a - jak przekonywał wiceprezes Astroniki dr Jerzy Grygorczuk - było to możliwe tylko dzięki specjalizacji firmy właśnie w budowie penetratorów.

Urządzenie dotrze na Marsa na pokładzie lądownika i poprzez specjalne ramię zostanie postawione bezpośrednio na powierzchni planety. Po rozpoczęciu zagłębiania się w grunt co pół metra będą dokonywane pomiary. Mierzony będzie profil termiczny gruntu do głębokości 5 m oraz przewodnictwo cieplne dające informacje na temat porowatości gruntu i innych właściwości fizycznych. Pomiary posłużą do poznania pracy jądra Marsa.

Głównym wykonawcą penetratora jest firma Astronika, ale w proces produkcyjny zaangażowanych było kilka innych podmiotów, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Astronika

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Nowoczesne roboty przejmują coraz więcej zadań
Elastyczne rozwiązania robotyczne
Google inwestuje miliard dolarów w technologie kosmiczne
Milionowe kontrakty polskich firm na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów