Milionowe kontrakty polskich firm na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej przed rokiem, stając się jej 20 członkiem. Przez pierwsze 5 lat członkostwa w ESA, 45% opłacanej przez Polskę rocznej składki - około 20 mln euro - będzie wracało do Polski w ramach projektów realizowanych przez nasze firmy. W ubiegłym tygodniu podpisano osiem pierwszych umów wybranych w konkursie, w którym rywalizowały 73 projekty. Do wdrożenia zakwalifikowano 35. Wartość wszystkich umów wyniesie ponad 5 mln euro.

Posłuchaj
00:00

Polscy inżynierowie zbudują m.in. absorbery drgań dla satelitów obserwacyjnych, które przedłużą ich funkcjonowanie. Satelity umieszczane są na orbicie w postaci złożonej i dopiero na miejscu następuje ich właściwe rozwinięcie, które jest wspomagane mikrowybuchami. Przemysław Kułakowski z firmy Adaptronika wyjaśniał, że właśnie o łagodny przebieg tego procesu zadbają polscy naukowcy.

Inna firma dostarczy urządzenie do rozkładania paneli słonecznych satelity. Z kolei Instytut Odlewnictwa z Krakowa opracuje nowy, superlekki materiał, który będzie miał zastosowanie kosmiczne. Polacy będą też pracować nad badaniami systemów bardzo precyzyjnego pomiaru czasu, którego wskazania mogłyby być wykorzystane przez platformę Galileo, która jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS.

W latach 2007-2012 polskie firmy i instytucje złożyły do ESA ponad 130 wniosków. Udało się zrealizować 45 projektów z łącznym budżetem 11,5 mln euro. Kolejny konkurs skierowany do Polaków w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej zostanie ogłoszony na początku 2014 roku.

ESA powstała w 1975 r. i jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Jej siedziba znajduje się w Paryżu. Agencja dysponuje rocznym budżetem na poziomie około 4 mld euro. Posiada kosmodrom w Gujanie Francuskiej, który należy do najkorzystniej położonych tego typu obiektów na świecie. Astronauci agencji biorą udział w misjach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Opracowany przez nią automatyczny pojazd transportowy ATV zapewnia zaopatrzenie stacji.

źródło: wnp.pl, PAP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Polski robot będzie badał grunt Marsa
Google inwestuje miliard dolarów w technologie kosmiczne
Polski penetrator MUPUS ma dzisiaj rozpocząć pracę na komecie
Francuzi przeszkolą polskich naukowców

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów