Polscy naukowcy wezmą udział w budowie nowego akceleratora w CERN

| Gospodarka Artykuły

W ośrodku CERN pod Genewą planowane jest zbudowanie nowego akceleratora cząstek. W odróżnieniu od Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) CLIC (Compact Linear Collider) ma być akceleratorem liniowym. Obecnie fizycy badają technologię, w której mógłby być zbudowany. Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorz Wrochna, podpisał 4 września 2013 r. umowę dotyczącą projektu CLIC. W uroczystości podpisania porozumienia wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Polscy naukowcy wezmą udział w budowie nowego akceleratora w CERN

- W CLIC chcemy produkować wiązkę cząstek o stosunkowo dużej intensywności, a stosunkowo małej energii - a to łatwo zrobić - a następnie tę energię transformujemy do mniejszej liczby cząstek, nadając im większą energię. Pomysł brzmi prosto, ale by go zrealizować, trzeba wykonać znaczną liczbę prac obliczeniowych, projektowych, prototypowych, testowych. Właśnie w te prace włącza się NCBJ. To było tematem podpisanego dziś porozumienia - wyjaśniał prof. Wrochna.

Grzegorz Wrochna przypomniał, że obecnie Wielki Zderzacz Hadronów jest zamknięty i trwają przygotowania, by ruszył z większą energią. Badacze jednak już próbują tworzyć nowe technologie przyspieszania cząstek. W akceleratorze CLIC planuje się wykorzystać jedną wiązkę cząstek do przyspieszania drugiej wiązki cząstek. - Historia rozwoju akceleratorów pokazuje, że buduje się nie coraz większe i coraz droższe maszyny, ale każdy nowy akcelerator zawiera jakąś nową myśl, nową technologię - mówił dyrektor NCBJ.

O zawartym porozumieniu entuzjastycznie wypowiadała się przewodnicząca Rady CERN - prof. Agnieszka Zalewska. Podkreśliła, że jego podpisanie oznacza rozwijanie w Polsce przyszłościowych technologii, co jest niezwykle ważne dla skutecznego nadrabiania zaległości ze straconych lat.

źródło: naukawpolsce.pap.pl