Rozpoczęły się targi ITM Polska

| Gospodarka Artykuły

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich od dzisiaj do 9 czerwca odwiedzać można targi ITM Polska - Innowacje-Technologie-Maszyny. Wydarzenie to wraz z targami Subcontracting, 3D Solutions oraz pierwszą edycją Modernlog - Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu - jest przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Tegoroczna ekspozycja obejmuje 12 pawilonów gromadzących ponad 1000 wystawców z 27 krajów świata.

Rozpoczęły się targi ITM Polska

Kolejna edycja targów ITM w Poznaniu odbywa się w szczególnym dla polskiej gospodarki momencie, kiedy to z jednej strony utrzymywany jest mocny kurs na reindustrializację, a z drugiej - narastające przekonanie, że ten przemysł musi być inny niż dotychczas. W ostatnich miesiącach można odnieść wrażenie, że dla producentów maszyn przemysłowych nadchodzą dobre czasy. Prognozy mówią, że dobre tempo wzrostu gospodarczego może zwiększyć popyt na maszyny i modernizację już wykorzystywanego w przedsiębiorstwach parku maszynowego.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia targowego jest IV Forum Techniczne NOT: Reindustrializacja - wyzwaniem dla polskich inżynierów i przedsiębiorców. Naczelna Organizacja Techniczna - Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych organizuje tego typu fora od 2003 roku. Reindustrializacja uznana została w Unii Europejskiej za bardzo ważne zadanie dla wszystkich krajów członkowskich.

Polscy przedsiębiorcy już nie raz dali dowody swojej determinacji i elastyczności. Można zatem z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że i tym razem podążą za trendem, który stają się już obowiązujący w rozwiniętych krajach zachodnich. Przykład? Adidas przenosi swoją fabrykę z Chin do Niemiec, ze względu na… koszty produkcji. Automaty okazują się tańsze od najtańszych pracowników.

Szybki rozwój przewidują w swoim raporcie na temat Przemysłu 4.0 analitycy PWC, których zdaniem najbliższe pięć lat będzie okresem znaczącego wzrostu nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw na działania związane z transformacją cyfrową. W ostatnich dwóch latach ich średnia wysokość wyniosła 5,7% rocznych przychodów, jednak do 2020 roku mają one wzrosnąć do 7,7%, co przełoży się na wydatki wynoszące ponad 100 mld zł rocznie. Część tej kwoty będzie efektem zawierania kontraktów, które swój początek będą miały na poznańskich targach ITM Polska.