Profil managera: Dietmar Harting

| Gospodarka Artykuły

Przez pięć dekad Dietmar Harting dynamicznie kształtował przedsiębiorstwo, prowadząc je do pozycji jednego z największych na świecie producentów złączy - globalnego wzoru do naśladowania - jednej z pierwszych firm wyznaczających trendy Przemysłu 4·0. Postać Dietmara Hartinga jest przykładem ważnego dla branży technologicznego wizjonera, pioniera i stratega sukcesu.

Profil managera: Dietmar Harting

Firma HARTING została założona w 1945 roku przez Wilhelma Hartinga. Dietmar Harting dołączył do firmy 1 lipca 1967 r. - po zakończeniu studiów, których odbycie w Stanach Zjednoczonych zaplanował ojciec. Niespodziewana śmierć założyciela firmy w 1962 r. zmieniła ścieżkę kariery Dietmara Hartinga i przyspieszyła objęcie przez niego przywództwa nad firmą. Aktualnie, mając 77 lat może z podniesionym czołem spojrzeć wstecz na pięćdziesiąt lat pracy, jako jedna z najważniejszych osób w historii firmy, jak również w historii lokalnego regionu.

W wyniku pierwszej decyzji inwestycyjnej, dotyczącej zakupu maszyny wartej 750 tys. marek niemieckich, w ciągu trzech lat wynoszący wówczas 29 mln marek obrót firmy wzrósł o 50%. Wraz z umiędzynarodowieniem struktury w 1979 r., rozwojem w Espelkamp oraz dywersyfikacją technologii łączeniowej, HARTING skupił się rynkach międzynarodowych oraz zastosowaniach produktów w wymagających aplikacjach oraz wdrażaniu innowacyjności.

Zaangażowane w krajowe i międzynarodowe komisje

Dietmar Harting od lat 90 był zaangażowany w prace krajowych i międzynarodowych związków oraz komisji. Jak powiedział w 2010 roku były komisarz EU Günter Verheugen - "jego wkład wniesiony w sukces wspólnoty europejskiej i lokalnego rynku jest nie do przecenienia". Dietmar Harting był prezydentem organizacji ZVEI w latach 1998-2004, przez osiem lat był prezesem niemieckiego instytutu normalizacyjnego (DIN), a także stał na czele europejskich jednostek standaryzacyjnych CENELEC i EXPRESS.

Był również członkiem Rady Badań, Technologii oraz Innowacyjności w urzędzie kanclerskim Helmuta Kohla oraz Partnerem Innowacyjności za kadencji Gerharda Schrödera i Angeli Merkel. Zajmował również inne wysokie stanowiska, takie jak Prezes Rady Wystawienniczej i Wiceprezes Zarządu Deutsche Messe AG. Równocześnie uzyskał szereg nagród, m.in. wyróżnienie Honorowy Prezydent ZVEI, Order Zasługi RFN pierwszej klasy (wraz z żoną Margrit), Order Zasługi Dolnej Saksonii, Nagrodę Ericha Gutenberga, Złoty Medal oraz Honorowy Doktorat Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w 2010 r.

Prowadzenie ku przyszłym trendom

Dla inżyniera pasjonata, entuzjastycznie nastawionego do spraw technicznych, który widział trendy wcześniej niż się pojawiały, zrównoważona produkcja oraz zarządzanie energią i zużycie materiałów jest nieprzerwanie wysoką wartością. Dietmar Harting nie ma wątpliwości że produkty i procesy innowacyjne technologicznie mogą pomóc wielu ludziom, ułatwić ich pracę i sprawić, że będzie żyło im się łatwiej. Nauka i badania stojące za postępem technologicznym są konieczne, aby zabezpieczyć oraz stworzyć miejsca pracy, być konkurencyjnym oraz mieć wpływ na rozwój gospodarczy.

W 2015 r. Dietmar Harting przekazał stanowisko prezesa zarządu swojemu synowi Philipowi (córka Maresa jest wiceprezesem ds. finansów i zakupów), przesuwając się do pracy nad nowymi technologiami. Aktualny obrót firmy na poziomie 586 mln euro daje trzeciej generacji rodziny Harting stabilne podstawy dalszego rozwoju i dążenia do najbliższego celu jakim jest osiągnięcie obrotów na poziomie miliarda euro.

Spotkanie z Barackiem Obamą na stoisku HARTING podczas Hannover Messe 2016 Symboliczne przekazanie laski pasterskiej przez Dietmara Hartinga swojemu synowi Philipowi

źródło: HARTING