Technologie dla branży motoryzacyjnej oraz procesowej
| Gospodarka ArtykułyNa początku września w Krakowie miały miejsce dwie konferencje naukowo-techniczne, które zgromadziły około 250 osób z branży przemysłowej. Uczestnicy spotkań Automotive oraz Process Automation mogli wysłuchać ponad 30 prelekcji na temat nowoczesnej produkcji, jej cyfryzacji oraz elektromobilności.
Inwestycje oraz digitalizacja
Konferencję Automotive otworzył Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Konfederacji Lewiatan, który omówił sytuacje w branży, a także nakreślił perspektywy jej rozwoju do 2025 roku. Wartość najbliższych inwestycji w tym sektorze, które zadeklarowane zostały w ostatnim roku, wyniesie ponad 3 mld złotych. Z kolei Michał Kot, dyrektor sprzedaży w Siemens Polska, zaprezentował możliwości związane z digitalizacją produkcji. W szczególności omówił tematykę tzw. Digital Twin, który umożliwia przeprowadzenie pełnego procesu produkcyjnego w świecie wirtualnym. Pozwala on na cyfryzację procesu nie tylko na etapie projektowania, ale też na symulowanie produktów i systemów wytwórczych w przestrzeni wirtualnej.
Elektromobilność
O tematyce samochodów i energooszczędnych napędów mówił prof. Wojciech Skarka z Politechniki Śląskiej. W wystąpieniu przedstawił on czynniki mające wpływ na zużycie energii w pojazdach elektrycznych oraz techniczne możliwości jego ograniczania. Wizję przyszłości branży motoryzacyjnej przedstawił z kolei Tomasz Gałaszkiewicz z BMW Group, który omówił cztery trendy związane z elektromobilnością. W przyszłości samochód będzie autonomicznym pojazdem o napędzie elektrycznym, stale podłączonym do Internetu, co odpowiadało będzie m.in. za optymalizację jazdy. Jednym ze wskazanych trendów, które znacząco mogą wpłynąć na mobilność, jest również popularyzacja współdzielenia aut.
Process Automation
Drugim ze spotkań w Krakowie była konferencja naukowo-techniczna Process Automation, podczas której omawiane były tematy dotyczące systemów sterowania w automatyce procesowej oraz trendy na tym rynku. Jej hasłem przewodnim było "How to monetize the digitalization in process automation", zaś kluczową tematyką - cyfryzacja tytułowej branży.
Konferencję otworzył Szymon Paprocki z firmy Siemens, który omówił korzyści związane ze stosowaniem w sektorze automatyki procesowej rozwiązań bazujących na koncepcji Industry 4.0. Z kolei Grzegorz Wegner z Grupy Ciech przedstawił proces modernizacji elektrociepłowni w zakładzie produkcyjnym Ciech Soda Polska Inowrocław. W referacie zaprezentowano przejście z fizycznej realizacji systemu sterowania DCS do wirtualnej realizacji na platformie VMWARE oraz nakreślono kierunek dalszych modernizacji.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać również wystąpienia Przemysława Paturaja z Procom System oraz Grzegorza Komicza z PGE GiEK. Referat był poświęcony wdrożeniu rozproszonego systemu sterowania samodzielnie realizującego automatykę oczyszczalni ścieków złożoną z 14 obiektów. Prelegenci zaprezentowali schemat działania instalacji oraz kolejne etapy jej wprowadzania.
Na konferencji omówiono też wdrożenia automatyki procesowej w Browarze Okocim wykonane przez firmę MAWOS. Wśród prezentowanych tematów pojawiły się także te dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego - o minimalizacji zagrożeń związanych cyberatakami na systemy ICS mówił Paweł Smoliński z Urzędu Dozoru Technicznego.
Piotr Ciemięga i Piotr Jaworski z firmy Siemens prowadzący konferencję Automotive | Paweł Wideł ze Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych | Otwarcie konferencji Process Automation - na zdjęciu Szymon Paprocki z Siemensa |
Konferencja Process Automation - prowadzący konferencję Michał Boruta i Sebastian Jasiók, Siemens | Konferencja Process Automation - prelekcja Sebastiana Rakoczego z firmy Encon | Konferencja Process Automation - prezentacje przy stanowiskach |
Partnerzy i patroni spotkań
- Żeby branża rozwijała się nadal dynamicznie, potrzebna jest wymiana poglądów i doświadczeń - tak zrodziła się potrzeba organizowania tego typu wydarzeń. Niewątpliwym atutem konferencji jest szerokie spektrum omawianych tematów. Poza aktualnymi trendami zaprezentowano sprawdzone rozwiązania stosowane w branży oraz poruszono kwestię pozyskiwania kadr do nowoczesnych firm produkcyjnych - komentował podczas konferencji Automotive Cezary Mychlewicz z firmy Siemens.
Partnerem technologicznym obydwu wydarzeń była firma Siemens, zaś głównymi: Aiut, Festo oraz MJ Group (dotyczy Automotive) oraz ControlTec i Encon (w przypadku Process Automation). Obydwie konferencje były objęte honorowymi patronatami AGH, Politechniki Wrocławskiej i Urzędu Dozoru Technicznego, a także (w przypadku tej pierwszej): Politechniki Śląskiej, Polskiej Izby Motoryzacji, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jeżeli chodzi o drugie z wydarzeń, to do grupy honorowych patronów należały również Izba Gospodarcza Gazownictwa, Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz PIAP.
Zbigniew Piątek