"Fabryka Przyszłości" po raz czwarty

| Gospodarka Artykuły

Tworzenie fabryk łączących świat IT z maszynami, co pozwala na szybką produkcję krótkich serii czy wręcz pojedynczych produktów zgodnie z preferencjami klientów, jest w dzisiejszych czasach nie tylko istotnym trendem, ale też ogromnym wyzwaniem dla dostawców technologii automatyzacji. Na tematy te dyskutowano pod koniec października podczas czwartej edycji konferencji "Fabryka Przyszłości - w drodze do Przemysłu 4.0".

"Fabryka Przyszłości" po raz czwarty

Tegoroczne spotkanie miało miejsce we wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia i rozpoczęło się od omówienia tematyki Przemysłu 4.0 oraz tego, co w tym zakresie może dziać się w przyszłości. Na tematy te mówił prof. Wojciech Paprocki z Szkoły Głównej Handlowej. Z kolei o automatyzacji procesów druku 3D w aspekcie Przemysłu 4.0 mówił dr Damian Gąsiorek z Politechniki Śląskiej. W części otwierającej spotkanie prezentację wygłosili również Patryk Gęborys i Kamil Kowalczuk z PwC Polska, którzy mówili o specyfice środowisk automatyki w kontekście cyberbezpieczeństwa.

W kolejnych sesjach dosyć dużo uwagi poświęcono Przemysłowi 4.0 w kontekście branży motoryzacyjnej. O wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań mówili m.in. przedstawiciele Opel Manufacturing Poland, Volkswagen Poznań oraz Rhenus SILS Centre.

W trakcie konferencji miał miejsce panel dyskusyjny dotyczący wyzwań w zakresie technicznego kształcenia zawodowego w kontekście zmian w przemyśle, w którym udział wzięli przedstawiciele m.in. firm Robert Bosch, Volkswagen Poznań, PZL Sędziszów oraz AHK Polsko Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Na temat edukacji technicznej w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej mówił też dr Jarosław Panasiuk z Wojskowej Akademii Technicznej.

Drugi dzień podzielony był na kilka ścieżek tematycznych. Przykładowo podczas ścieżki "Kultura innowacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych" prezentowane były przez firmę FANUC Polska "RoboInnowacje" oraz wykorzystanie zaawansowanych robotów, zaś na ścieżce "Wirtualne projektowanie" omawiane były m.in. narzędzia CAD/CAE oraz narzędzia dla elektryków. Wśród ścieżek tematycznych była również "Elastyczna i efektywna produkcja" - w tym przypadku omawiane były tematy związane z komunikacją w fabrykach oraz systemowe podejście do automatyzacji.

Konferencja "Fabryka Przyszłości - w drodze do Przemysłu 4.0" została zorganizowana przez cztery, mające swoje oddziały we Wrocławiu i okolicach, firmy: WAGO, Balluff, FANUC Polska oraz Lapp Kabel.