Za nami konferencja "Safety Automation"
| Gospodarka ArtykułyOdbywająca się w grudniu konferencja poświęcona bezpieczeństwu przemysłowemu już od lat stanowi jeden z ważniejszych punktów w kalendarzach wielu automatyków. W ostatnim wydarzeniu Safety Automation, które tym razem miało miejsce w Kielcach, uczestniczyło blisko 120 osób, w tym liczni przedstawiciele urzędów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa pracy.
Podczas prelekcji otwierającej spotkanie Wiesław Monkiewicz z Siemensa nawiązał do sytuacji w krajowym przemyśle i najszybszych od 6 lat wzrostów na maszynowym. - Polski przemysł w ostatnim czasie odnotował jeden z najwyższych wzrostów na świecie, biorąc pod uwagę zarówno urządzenia elektryczne, jak i mechaniczne - mówił gospodarz wydarzenia. W świetle powyższego tym istotniejsza staje się tematyka bezpieczeństwa funkcjonalnego, która stanowiła centralny element dwudniowego spotkania.
Grudniowa konferencja składała się tradycyjnie z wystąpień przedstawicieli instytucji takich jak CIOP, PKN, UDT oraz PIP, a także osób z firm branżowych. Prelekcja Marka Kamińskiego z Urzędu Dozoru Technicznego (na zdjęciu), która została przez uczestników uznana jako najciekawsza spośród wszystkich, dotyczyła praktycznego zastosowania dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Prelegent zaprezentował również standardy uregulowane dyrektywą maszynową, a także przedstawił zadania pozwalające na spełnienie wymagań bezpieczeństwa dla maszyn wprowadzanych do obrotu po raz pierwszy na terenie Unii Europejskiej.
Otwarcie konferencji | Marek Kamiński z Urzędu Dozoru Technicznego |
Marek Trajdos, prezes Klubu Paragraf 34, mówił z kolei o zapobieganiu niespodziewanym uruchomieniom maszyn. W referacie zaprezentowane zostały normy prawne dotyczące tego zagadnienia oraz kompleksowa analiza możliwych przyczyn. Prelegent położył największy nacisk na sposoby zapobiegania nieplanowanemu uruchomieniu, które mogą być spowodowane błędem operatora lub uszkodzeniem się układu sterowania. Z kolei Radosław Gonet z EcoMS Consulting omówił planowane zmiany z zakresu bezpieczeństwa maszyn zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu Pracy oraz konsekwencje prawne, jakie wniosą one do sfery bezpieczeństwa technicznego.
Konferencja Safety Automation odbywała się pod honorowym patronatem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Partnerem merytorycznym wydarzenia było Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Przemysłowego Klub Paragraf 34, a partnerem technologicznym - firma Siemens. Partnerami konferencji były firmy Automatech, Baumer, Cert Partner oraz Stoltronic. Magazyn APA i portal AutomatykaB2B.pl były patronami medialnymi wydarzenia.