GreenWay wprowadza opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych

| Gospodarka Artykuły

Spółka Greenway, która buduje w Polsce sieć szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, ogłosiła wprowadzenie opłat za korzystanie z należących do niej ładowarek. Dotychczas punkty ładowania GreenWay udostępniane były bezpłatnie. Spółka zapowiada, że po zakończeniu prac przygotowawczych, system pobierania opłat zacznie działać 7 maja bieżącego roku. Greenway zamierza w tym roku zainstalować co najmniej 60 stacji szybkiego ładowania, co oznacza, że ich liczba w Polsce zbliży się do 100.

GreenWay wprowadza opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych

GreenWay ustalił koszt jednej kilowatogodziny na 1,89 zł brutto w przypadku ładowania prądem stałym z mocą do 50 kW oraz 1,19 zł przy ładowaniu prądem zmiennym z mocą do 22 kW. Cennik uwzględnia koszt technologii szybkiego ładowania, utrzymania stacji oraz obsługi klienta. Usługa szybkiego ładowania jest traktowana jako uzupełnienie dla ładowania samochodu w warunkach domowych, dlatego koszty są wyższe niż w przypadku korzystania z własnego gniazdka.

Operator podkreśla, że stawki w proponowanym cenniku są jednymi z najniższych w Europie. Średnie europejskie ceny ładowania to 2,36 zł/kWh w przypadku ładowarki szybkiej i 1,98 zł/kWh dla tzw. stacji półszybkiej.

Według szacunków firmy GreenWay, zakładając typowy sposób ładowania pojazdu elektrycznego - czyli zazwyczaj w nocy i przy wykorzystaniu niskich taryf, a jedynie sporadycznie na stacjach szybkiego ładowania - koszt przejechania 100 km wyniesie około 11 zł, co odpowiada zużyciu około 2,4 litra paliwa konwencjonalnego.

Zarejestrowani użytkownicy sieci GreenWay będą mogli, dzięki porozumieniom roamingowym z innymi największymi operatorami, ładować pojazdy za granicą w cenie obowiązującej w Polsce. Do dyspozycji jest m.in. 30 szybkich ładowarek GreenWaya na Słowacji oraz 4,5 tys. innych stacji na terenie całej Europy. Płatności będą rozliczane automatycznie, z wykorzystaniem kart RFID lub aplikacji przypisanych do konta użytkownika.

źródło: gramwzielone.pl