Izrael intensyfikuje elektryfikację motoryzacji - zakończy sprzedaż pojazdów spalinowych

| Gospodarka Aktualności

Upowszechnienie elektromobilności jest w Izraelu częścią rządowego planu strategicznego, który zakłada całkowite uniezależnienie państwa od benzyny, oleju napędowego i węgla. Dążeniom tym sprzyja niedawne odkrycie dużych, krajowych złóż gazu ziemnego. Jak zapowiedział minister energii Izraela Yuval Steinitz, w 2030 roku zostanie tam wprowadzony zakaz sprzedaży nowych pojazdów zasilanych benzyną i olejem napędowym. Wszystkie samochody osobowe mają być elektryczne, a samochody ciężarowe i autobusy - elektryczne lub napędzane gazem.

Izrael intensyfikuje elektryfikację motoryzacji - zakończy sprzedaż pojazdów spalinowych

Rząd już teraz tworzy korzystne warunki dla elektryfikacji ruchu drogowego, finansując instalację ponad 2 tys. stacji ładowania EV. Ponadto niemal do zera zredukowane mają być podatki na elektryczne samochody, przez co staną się one znacznie tańsze. Władze liczą na to, że szybki wzrost liczby poruszających się po izraelskich drogach pojazdów elektrycznych skłoni lokalny przemysł do odejścia od silników benzynowych i dieslowskich. Najnowsze plany ministerstwa energii mają być zatwierdzone przez rząd do końca bieżącego roku.

Według agencji Reuters, obecnie w Izraelu jeździ zaledwie kilkadziesiąt pojazdów elektrycznych. Według szacunków rządowych liczba ta wzrośnie do około 177 tys. w roku 2025, natomiast w roku 2030 zbliży się do 1,5 mln.

źródło: ORPA

Zobacz również