MAN testuje elektryczne samochody ciężarowe w warunkach normalnej eksploatacji

Firma MAN Truck & Bus AG przekazała pierwsze elektryczne modele ciężarówek MAN TGM grupie przedsiębiorstw należących do CNL, czyli austriackiego konsorcjum zajmującego się zrównoważoną logistyką, w celu przeprowadzenia testów w warunkach normalnego użytkowania pojazdów podczas realizacji codziennych, standardowych zadań transportowych. Testy prowadzone będą przez kilka najbliższych miesięcy.

Posłuchaj
00:00

Elektryczne pojazdy ciężarowe przekazane zostały dziewięciu następującym firmom: ebrüder Weiss, HOFER, Magna Steyr, METRO, Quehenberger Logistics, REWE, Schachinger Logistik, SPAR oraz browarowi Stiegl. Ciężarówki wykorzystywane będą m.in. do transportu napojów, artykułów spożywczych oraz części zamiennych do samochodów.

Elektryczny model MAN TGM bazuje na wersji spalinowej tego pojazdu. Wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 359 KM (264 kW), którego moment obrotowy sięga 3100 N. W wersji 26-tonowej ciężarówka dysponuje zasięgiem do 200 km, natomiast w postaci ciągnika siodłowego o ładowności 18 ton jedno ładowanie ma wystarczyć do przejechania odcinka 130 km. Elektryczny MAN może być ładowany prądem przemiennym z mocą 22 lub 44 kW, lub prądem stałym z mocą do 150 kW, przy użyciu złącza CCS.

Realizowane przez konsorcjum CNL testy drogowe samochodów ciężarowych MAN-a prowadzone są w ramach projektu "Megawatt", który jest dofinansowany kwotą około 3 mln euro ze środków funduszu klimatycznego i energii "Klima- und Energiefonds" austriackiego rządu federalnego, dzięki programowi "Latarnie morskie elektromobilności". Konsorcjum CNL skupia 18 austriackich firm handlowych, logistycznych i produkcyjnych.

Źródło: ORPA

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Powiązane treści
MAN zainwestuje w Małopolsce 95 mln euro
Izrael intensyfikuje elektryfikację motoryzacji - zakończy sprzedaż pojazdów spalinowych
MAN zainwestuje 118 mln zł w zakład w Starachowicach
Volkswagen zawarł kontrakt na dostawę 1600 elektrycznych samochodów ciężarowych
W Niemczech powstaje elektryczna autostrada dla ciężarówek - eHighway
Volvo sprzedaje firmie Isuzu za 2,3 mld dolarów japońskiego dostawcę samochodów ciężarowych
ABB zbudowało elektryczną ciężarówkę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów