Volvo sprzedaje firmie Isuzu za 2,3 mld dolarów japońskiego dostawcę samochodów ciężarowych

| Gospodarka Aktualności

Volvo AB sprzedaje firmie Isuzu Motors swoją japońską jednostkę UD Trucks, w ramach umowy o wartości około 2,3 mld dolarów, wychodząc z niskomarżowego biznesu i zwiększając zasoby gotówki, w chwili gdy rozgrzewaniu ulega rywalizacja w zakresie zaawansowanych technologicznie samochodów ciężarowych. Transakcja, ogłoszona przez firmy w środę, jest częścią szerszego sojuszu, w ramach którego będą się one dzielić zaawansowaną technologią elektrycznych i autonomicznych ciężarówek, a ich połączone wysiłki pozwolą obniżyć koszty rozwoju.

Volvo sprzedaje firmie Isuzu za 2,3 mld dolarów japońskiego dostawcę samochodów ciężarowych

Partnerstwo jest najnowszym trendem wśród producentów pojazdów łączących siły, by lepiej konkurować w branży, której towarzyszy wzrost liczby samochodów elektrycznych i autonomicznych oraz innych nowych technologii.

Volvo poinformowało, że transakcja zwiększy dochód operacyjny o około 2 mld koron szwedzkich (208 mln dolarów) i zwiększy zasoby gotówki netto o 22 mld koron. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2020 r. Wygenerowane środki pieniężne mają być rozdzielone między akcjonariuszy Volvo w drodze dodatkowej dywidendy lub wykupu akcji.

Analitycy twierdzą, że japoński rynek transportu samochodowego jest bardzo konkurencyjny i jednocześnie mało dochodowy, więc sprzedaż UD Trucks uwolni gotówkę dla firmy Volvo, która konkuruje z niemieckim Daimlerem, indyjskim Tata Motors i chińskim Dongfeng Motor. Obecnie przemysł ciężarówek w Japonii zdominowany jest przez spółkę Hino Motors, należącą do Toyoty.

Volvo jest jednym z największych na świecie producentów ciężkich pojazdów ciężarowych i posiada takie marki, jak Volvo Trucks, francuskie Renault Trucks i amerykański Mack Trucks. Isuzu specjalizuje się w lekkich i średnich ciężarówkach, a firma UD Trucks ma mocną pozycję zarówno w zakresie pojazdów ciężkich, jak i - do pewnego stopnia - o ładowności średniej.

źródło: Reuters

Zobacz również