Chiński właściciel Volvo kupuje połowę malezyjskiego Protona

| Gospodarka Artykuły

Koncern Geely z Chin, będący właścicielem między innymi szwedzkiej marki Volvo, obejmie 49,9% udziałów malezyjskiego producenta samochodów - firmy Proton. Przejęcie niemal połowy akcji Protona pozwoli firmie Geely wejść na obszar, gdzie samochody spoza Japonii nie były popularne. Do 2020 roku Proton ma produkować 500 tys. samochodów na rynek Azji Południowo-Wschodniej. Producent z Malezji zyska z kolei partnera, dzięki któremu będzie miał dostęp do zaawansowanych technologii.

Chiński właściciel Volvo kupuje połowę malezyjskiego Protona

Proton Holdings został utworzony przez rząd Malezji w 1983 roku jako producent samochodów na rynek wewnętrzny. W 1996 roku firma przejęła brytyjskiego Lotusa. W wyniku problemów finansowych w 2012 roku Proton został sprywatyzowany. Teraz, w wyniku umowy z Geely, Proton sprzeda Chińczykom 51% udziałów Lotusa za kwotę ponad 66 mln dolarów. Wcześniej 49% Lotusa odkupiła od Protona firma Etika Automobile.

Geely to jedna z największych chińskich firm motoryzacyjnych. Działa od 1986 roku, wytwarzając początkowo lodówki. W latach 90 firma rozpoczęła produkcję motocykli, a pierwszy samochód wprowadziła na rynek w roku 2002. W 2010 koncern Geely przejął od Forda markę Volvo.

źródło: WNP